Kontrola ruchu drogowego przez Policję

Robert Ostrowski
rozwiń więcej
W warunkach ograniczonej widoczności oprócz tarczy policjant może używać latarki z czerwonym światłem.
Ze względu na stale zwiększająca się liczbę osób nabywających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz coraz większa ilość pojazdów wzrasta możliwość mimowolnego uczestniczenia w kontroli drogowej przeprowadzonej przez Policję bądź inne uprawnione do tego służby. Szczegółowy tryb postępowania podczas dokonywania kontroli oraz rodzaj służb uprawnionych do jej przeprowadzania, reguluje rozporządzenie MSWIA w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jak zachować się podczas kontroli, jak ona powinna przebiegać oraz jakie osoba kontrolowana ma obowiązki – o tym przeczytacie w tym artykule.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, w warunkach dostatecznej widoczności, na widok umundurowanego policjanta podającego sygnały tarczą ze światłem odblaskowym służącą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, ma obowiązek się zatrzymać. W warunkach ograniczonej widoczności oprócz tarczy policjant może używać latarki z czerwonym światłem.

Umundurowany policjant może zatrzymać pojazd zarówno na terenie zabudowanym jak i poza nim. Policjant nieumundurowany, poruszający się nieoznakowanym samochodem może zatrzymać pojazd wyłącznie w terenie zabudowanym. Policjant nieumundurowany może zatrzymać wybrany pojazd do kontroli sygnałem podanym tarczą do zatrzymywania pojazdów (w warunkach dostatecznej widoczności) oraz latarką z czerwonym światłem lub tarcza w warunkach złej widoczności. W przypadku niedostosowania się do nadawanych sygnałów wzywających do zatrzymania Policjant może w celu zatrzymania pojazdu użyć odpowiednich środków przymusu bezpośredniego.

Zobacz: Legitymowanie osób celem ustalenia tożsamości

Zatrzymanie pojazdu

Pojazd powinien być zatrzymany do kontroli w miejscu nie utrudniającym ruchu innych pojazdów oraz nie stwarzającym zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W przypadku zatrzymania w nieodpowiednim miejscu policjant ma prawo wskazać miejsce odpowiednie do przeprowadzenia kontroli, a osoba kontrolowana ma obowiązek udać się za policyjnym radiowozem w miejsce dogodne do przeprowadzenie kontroli. Procedury tej nie stosuje się w przypadku pościgu oraz w razie konieczności zatrzymania pojazdu wobec którego istnieje podejrzenie, że może stwarzać zagrożenie ze względu na stan techniczny bądź zachowanie kierującego. W tym miejscu należy zaznaczyć, ze każde zachowanie odbiegające od ogólnie przyjętej normy może wzbudzić w kontrolującym podejrzenie i podjęcie stosownych działań.

Obowiązki policjanta przystępującego do kontroli

Policjant po zatrzymaniu pojazdu podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Na żądanie kontrolowanego pokazuje również legitymację służbową. Policjant nieumundurowany pokazuje legitymację służbową bez wezwania. Legitymacja służbowa powinna być okazana w sposób umożliwiający odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta. Policjant przystępujący do czynności może wydać polecenie unieruchomienia silnika. W razie zaistnienia okoliczności uwarunkowanych względami bezpieczeństwa, policjant może zażądać opuszczenia pojazdu przez kierującego lub znajdujące się w nim osoby.

Obowiązki uczestnika ruchu

Każdy uczestnik ruchu ma obowiązek dostosowania się do sygnałów, poleceń oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego. W chwili podania sygnału do zatrzymania kierujący jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu, położenia rąk na kierownicy i pozostania w pojeździe. Pojazd może być przez niego puszczony na żądanie policjanta. Nie dostosowanie się do wydanych poleceń zarówno przez kierującego pojazdem jak i pasażera może skutkować użyciem siły fizycznej bądź innych środków przymusu.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Prawo
WSA: Ze środków w OFE i subkonta ZUS można regulować długi składkowe wobec …… ZUS. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna
27 wrz 2024

Ta szczególna sytuacja wiąże się bowiem z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów
26 wrz 2024

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku
26 wrz 2024

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też
26 wrz 2024

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za
26 wrz 2024

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów
26 wrz 2024

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

Nowe „żłobkowe” od 1 października 2024 r. Jest limit opłaty za żłobek - po jego przekroczeniu nie ma dofinansowania. MRPiPS pokazuje jak to liczyć i odpowiada na pytania rodziców
26 wrz 2024

października 2024 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta określa zasady wypłaty 3 różnych świadczeń pieniężnych dla rodziców małych dzieci (w tym nazywanego już potocznie „babciowym”), przeznaczonego na zapewnienie (w tym: opłacenie) opieki nad takim dzieckiem. Jednym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku”. Ile wynosi to świadczenie? Jak o nie wnioskować? Jakie wątpliwości mają rodzice i jak na nie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ZUS?

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami
26 wrz 2024

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami, bo brakuje aż około 1000 nauczycieli przedszkoli.

Aż 2333 zł miesięcznie na seniorów od 2025 r. Bon senioralny [dla kogo, na co, wniosek]
26 wrz 2024

Rząd prowadzi wzmożoną politykę senioralną. Wynika to m.in. z tego, że prognozy demograficzne, wskazujące na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach. W związku z tym, jednym z ważniejszych uprawnień dla osób w wieku 75+ i ich rodzin będzie bon senioralny. W artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości czytelników: Komu przysługuje bon senioralny? Na czym ma polegać bon senioralny? Ile wynosi bon senioralny? Kto dostanie bon turystyczny dla seniora? Kiedy wejdzie bon senioralny? 

pokaż więcej
Proszę czekać...