Kontrola ruchu drogowego przez Policję
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Każdy uczestnik ruchu drogowego, w warunkach dostatecznej widoczności, na widok umundurowanego policjanta podającego sygnały tarczą ze światłem odblaskowym służącą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, ma obowiązek się zatrzymać. W warunkach ograniczonej widoczności oprócz tarczy policjant może używać latarki z czerwonym światłem.
REKLAMA
Umundurowany policjant może zatrzymać pojazd zarówno na terenie zabudowanym jak i poza nim. Policjant nieumundurowany, poruszający się nieoznakowanym samochodem może zatrzymać pojazd wyłącznie w terenie zabudowanym. Policjant nieumundurowany może zatrzymać wybrany pojazd do kontroli sygnałem podanym tarczą do zatrzymywania pojazdów (w warunkach dostatecznej widoczności) oraz latarką z czerwonym światłem lub tarcza w warunkach złej widoczności. W przypadku niedostosowania się do nadawanych sygnałów wzywających do zatrzymania Policjant może w celu zatrzymania pojazdu użyć odpowiednich środków przymusu bezpośredniego.
Zobacz: Legitymowanie osób celem ustalenia tożsamości
Zatrzymanie pojazdu
Pojazd powinien być zatrzymany do kontroli w miejscu nie utrudniającym ruchu innych pojazdów oraz nie stwarzającym zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W przypadku zatrzymania w nieodpowiednim miejscu policjant ma prawo wskazać miejsce odpowiednie do przeprowadzenia kontroli, a osoba kontrolowana ma obowiązek udać się za policyjnym radiowozem w miejsce dogodne do przeprowadzenie kontroli. Procedury tej nie stosuje się w przypadku pościgu oraz w razie konieczności zatrzymania pojazdu wobec którego istnieje podejrzenie, że może stwarzać zagrożenie ze względu na stan techniczny bądź zachowanie kierującego. W tym miejscu należy zaznaczyć, ze każde zachowanie odbiegające od ogólnie przyjętej normy może wzbudzić w kontrolującym podejrzenie i podjęcie stosownych działań.
Obowiązki policjanta przystępującego do kontroli
Policjant po zatrzymaniu pojazdu podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Na żądanie kontrolowanego pokazuje również legitymację służbową. Policjant nieumundurowany pokazuje legitymację służbową bez wezwania. Legitymacja służbowa powinna być okazana w sposób umożliwiający odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta. Policjant przystępujący do czynności może wydać polecenie unieruchomienia silnika. W razie zaistnienia okoliczności uwarunkowanych względami bezpieczeństwa, policjant może zażądać opuszczenia pojazdu przez kierującego lub znajdujące się w nim osoby.
Obowiązki uczestnika ruchu
Każdy uczestnik ruchu ma obowiązek dostosowania się do sygnałów, poleceń oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego. W chwili podania sygnału do zatrzymania kierujący jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu, położenia rąk na kierownicy i pozostania w pojeździe. Pojazd może być przez niego puszczony na żądanie policjanta. Nie dostosowanie się do wydanych poleceń zarówno przez kierującego pojazdem jak i pasażera może skutkować użyciem siły fizycznej bądź innych środków przymusu.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat