REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić gdy jestem ofiarą przestępstwa?

Ofiara przestępstwa powinna niezwłocznie powiadomić organy ścigania.
Ofiara przestępstwa powinna niezwłocznie powiadomić organy ścigania.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszą naszą czynnością, powinna być pomoc innym poszkodowanym przestępstwem. W dalszej kolejności powinniśmy starać się zabezpieczyć ślady i zawiadomić organy ścigania.

Pomoc pozostałym ofiarom

REKLAMA

W przypadku gdy skutkiem przestępstwa ucierpiały jakieś inne osoby w pierwszej kolejności należy udzielić im pomocy lub wezwać niezbędną pomoc lekarską. Zaniechanie temu obowiązkowi może w pewnych sytuacjach tj. gdy mamy taką możliwość bez narażania na niebezpieczeństwo siebie samego - skutkować odpowiedzialnością karną za nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w stanie bezpośrednio zagrażającym życiu lub ciężkiemu uszczerbkowi na zdrowiu.

Należy więc pamiętać, że w przypadku gdy widzimy leżącego na ulicy rannego człowieka naszym obowiązkiem, a nie dobrą wolą jest udzielenie mu pomocy chociażby przez zawiadomienie pogotowia ratunkowego.

W przypadku nie podjęcia takiego działania nie będą uwzględnione nasze argumenty, że np. sparaliżował nas strach, nie wiedzieliśmy co zrobić w takiej sytuacji z uwagi na szok.

REKLAMA

Należy również pamiętać, że np. nikt nie będzie od nas wymagał udzielenia pomocy człowiekowi znajdującemu się w płonącym i grożącym dalszym wybuchem samochodzie. Taka sytuacja obiektywnie zagraża życiu osób, które podejmą działania ratownicze i dlatego prawo nie nakłada na nie obowiązku ryzykowania własnym bezpieczeństwem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ważne - ocena czy w danej sytuacji rzeczywiście zachodziło niebezpieczeństwo dla naszego życia lub zdrowia w przypadku udzielenia pomocy innej osobie dokonywana jest z obiektywnego punktu widzenia, a nie z perspektywy naszego odczucia, że groziło nam niebezpieczeństwo podczas, gdy rzeczywiście takiego niebezpieczeństwa nie było.

Zobacz: Śledztwo i dochodzenie

Odwracanie niebezpieczeństwa

Po udzieleniu pomocy osobom pokrzywdzonym w miarę naszych możliwości należy podjąć działania celem odwrócenia niebezpieczeństwa wywołanego przestępstwem, a więc gdy jesteśmy np. świadkiem podpalenia nie musimy, ale możemy starać się ugasić pożar. Takie działanie może mieć miejsce oczywiście również w sytuacji gdy nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu.

Zabezpieczenie śladów

Następnym krokiem gdy stwierdzimy, że zaistniało zdarzenie, które może mieć charakter przestępstwa jest zabezpieczenie śladów przestępstwa, które mogą ulec zatarciu w przypadku nie podjęcia natychmiastowego działania.

Zawiadomienie policji

Po podjęciu w/w działań należy zawiadomić Policję, przy czym należy pamiętać, że od naszego zgłoszenia zależy w dużej mierze jakie kroki podejmie dyżurny komisariatu, z którym się skontaktowaliśmy. Należy więc podać oprócz tak oczywistych rzeczy jak miejsce gdzie miało zdarzenie przede wszystkim:

  • jakie zdarzenie zaistniało,
  • czy na miejscu znajdują się osoby ranne, bądź zmarłe
  • i ile jest takich osób.

Jak mogę zabezpieczyć ślady przestępstwa?

Należy przede wszystkim pamiętać aby śladów nie zacierać i nie pozostawiać bez uzasadnienia śladów własnych.

Jeśli jest tylko taka możliwość kwestię zabezpieczenia śladów należy pozostawić policyjnej ekipie, w której skład wchodzi technik kryminalistyki dysponujący specjalistycznymi przyrządami oraz wiedzą.

Pozostawienie własnych śladów na miejscu zdarzenia w znacznym stopniu utrudnia oraz spowalnia wszczęte postępowanie, zachodzi bowiem konieczność wyeliminowania śladów naniesionych. Oczywiście gdy zdarzenie miało miejsce w miejscu publicznym, dostępnym dla nieograniczonej liczby osób można podjąć działania polegające na niedopuszczeniu innych osób do miejsca zdarzenia, aby nie dopuścić chociażby do zabrania jakichś przedmiotów czy ich przesunięcia.

Zobacz serwis: Pokrzywdzony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybierasz się w czasie ferii poza granice Polski? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak warto mieć rezerwowe środki finansowe.

REKLAMA

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.?

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.? Zbliża się drugi semestr roku szkolnego 2024/2025. Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026. Kiedy będzie można złożyć wnioski?

REKLAMA

Renta i praca? Osoby niepełnosprawne proponują zmiany

Temat likwidacji progów dorabiania do rent dla osób z niepełnosprawnościami powraca od wielu lat. Na czym polega tzw. pułapka rentowa? Czy jest szansa na zmianę przepisów?

Przemoc ekonomiczna w Polsce. Jak ją rozpoznać? [PRZYKŁADY]

W Polsce coraz więcej mówi się o przemowy ekonomicznej, która zwykle dotyka kobiet. Czasami jest trudna do zauważenia. Trudność tę wzmacniają stereotypy. Jak ją rozpoznać? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Psycholog podaje przykłady przemocy ekonomicznej i wskazuje dostępne formy pomocy.

REKLAMA