Wszystkie dokonywane przez powoda cywilnego czynności muszą zmierzać do potwierdzenia zasadności jego roszczenia Z powyższego wynika, że powód cywilny ma nie tylko prawo do wykazywania, czy i jaką szkodę poniósł on na skutek przestępstwa, ale także prawo do wykazywania okoliczności, których szkoda ta jest następstwem, a więc będących jednocześnie podstawą odpowiedzialności karnej oskarżonego.
Udowodnienie winy oskarżonemu jest więc w interesie powoda cywilnego. Tylko w tym przypadku może on liczyć na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie sądu.Powód cywilny nie ma natomiast prawa dowodzenia okoliczności mających wpływ na wymiar kary.
Zobacz serwis: Prawo karne
W trakcie rozprawy powód cywilny ma prawo do zabrania głosu po oskarżycielu publicznym, oskarżycielu posiłkowym, pełnomocniku oskarżyciela posiłkowego, oskarżycielu prywatnym i pełnomocniku oskarżyciela prywatnego, a przed biegłym, obrońcą, oskarżonym i członkami składu orzekającego. Po zamknięciu przewodu sądowego powód cywilny może zabrać głos po oskarżycielu publicznym, oskarżycielu posiłkowym i oskarżycielu prywatnym.
W terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku powód cywilny może złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Termin do wniesienia przez powoda cywilnego apelacji wynosi 14 dni i biegnie od chwili doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem.
Zaznaczyć należy, że powód cywilny może zaskarżyć w apelacji jedynie tę część orzeczenia, która dotyczy powództwa cywilnego.
Zobacz serwis: Sprawy karne