Jak dochodzić naprawienia szkody?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli zostanie skradziony nam samochód składając zawiadomienie o przestępstwie niewątpliwie będziemy musieli okazać i przedłożyć do akt sprawy:
REKLAMA
- dowód zakupu pojazdu,
- kartę pojazdu,
- dowód rejestracyjny.
REKLAMA
Istotne jest rzetelne określenie wysokości wyrządzonej nam szkody. W przypadku zawyżenia jej wysokości zostaną przeprowadzone przez organ prowadzący postępowanie czynności wyjaśniające. Warto wiedzieć, iż więcej niż „nam się należy” wywołuje fatalne wrażenie na sali sądowej.
Po zebraniu dokumentacji świadczącej o poniesionej szkodzie należy ją przedłożyć (najlepiej kserokopie) w prokuraturze. Zostanie ona dołączenia do akt prowadzonego postępowania. Dokumenty takie można również przedłożyć, gdy zostaniemy wezwani na przesłuchanie i zostanie nam nadany formalnie status pokrzywdzonego. We wstępnej fazie śledztwa określenie wysokości powstałej szkody zazwyczaj opiera się wyłącznie na zeznaniach pokrzywdzonego. Jednak do skierowania aktu oskarżenia do sądu niezbędne jest udokumentowanie wysokości szkody w sposób bardziej obiektywny niż oświadczenie pokrzywdzonego.
Następnym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest sporządzenie pozwu cywilnego oraz przedłożenie go prokuratorowi celem dołączenia do akt sprawy. W pozwie w którym pozywamy podejrzanego należy krótko opisać stan faktyczny z jakiego wywodzimy nasze roszczenie. Określić wysokość wyrządzonej szkody oraz określić sposób naprawienia szkody.
Zobacz: Postępowanie karne
REKLAMA
Jeżeli powództwo cywilne zostało zgłoszone w toku postępowania przygotowawczego prokurator nie zajmuje się jego oceną z punktu widzenia formalnego i merytorycznego, a jedynie załącza pozew do akt sprawy. Natomiast decyzję co do przyjęcia powództwa wydaje sąd po wpłynięciu sprawy z aktem oskarżenia. Zaznaczyć należy, że za dzień zgłoszenia roszczenia uważa się wówczas dzień złożenia pozwu w prokuraturze.
Do czasu skierowania sprawy do sądu z aktem oskarżenia jako pokrzywdzony jesteśmy stroną postępowania. W związku z tym przysługuje nam szereg praw, w tym prawo do składania wniosków o przeprowadzenie kolejnych dowodów mogących potwierdzić wysokość wyrządzonej szkody. Po skierowaniu przez prokuratora sprawy do sądu mamy możliwość pełnienia aż dwóch ról procesowych:
- oskarżyciela posiłkowego działającego wspólnie z prokuratorem,
- powoda cywilnego, który w toku procesu może podejmować czynności i wypowiadać się jedynie w kwestiach związanych z dochodzonym roszczeniem.
Najlepiej prawa pokrzywdzonego zapewni wstąpienie przez niego w obie role. Wówczas ma ona prawo do aktywnego uczestniczenia we wszystkich prowadzonych czynnościach dowodowych. Należy pamiętać, że nie zgłoszenie chęci występowania w roli strony procesowej (pokrzywdzony jest stroną w toku postępowania przygotowawczego, a nie sądowego) powoduje, niemożliwości oddziaływania przez nas na bieg postępowania.
Zobacz serwis: Pokrzywdzony
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat