REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa pokrzywdzonego w wypadku komunikacyjnym w ramach postępowania karnego

Patrycja Patriak
Patrycja Patriak
Aplikant adwokacki
Kancelaria Kopeć & Zaborowski
Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.
Prawa pokrzywdzonego w wypadku komunikacyjnym w ramach postępowania karnego
Prawa pokrzywdzonego w wypadku komunikacyjnym w ramach postępowania karnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypadek w ruchu drogowym to bardzo trudne doświadczenie zarówno dla osoby, która w jego wyniku ucierpiała, jak i dla jej najbliższych. Oprócz traumy i niejednokrotnie długotrwałej rekonwalescencji związanej z uszczerbkiem na zdrowiu, ofiary muszą mierzyć się z załatwieniem wielu formalności. Często, skupiając się na roszczeniach dochodzonych od sprawcy wypadku i ubezpieczyciela w postępowaniu cywilnym, nie zdają sobie sprawy z możliwości dochodzenia swoich praw również w ramach prowadzonego postępowania karnego. Jaką więc rolę w postępowaniu karnym w sprawie wypadku może pełnić osoba pokrzywdzona?

Kim jest pokrzywdzony?

REKLAMA

Pokrzywdzonym w sytuacji zaistnienia jednego z przestępstw w ruchu drogowym jest osoba, której dobra prawne zostały bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 § 1 Kodeksu postępowania karnego), czyli np. osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku śmierci pokrzywdzonego w jego prawa mogą wstąpić osoby najbliższe lub pozostające na jego utrzymaniu (m.in. małżonek, dzieci, rodzice).

REKLAMA

Pokrzywdzony z mocy prawa jest stroną wszczętego przez organy ścigania postępowania karnego – może w nim występować samodzielnie bądź przez ustanowionego pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego). W ramach prowadzonego postępowania może więc składać wnioski dowodowe, uczestniczyć w czynnościach, np. przesłuchaniach świadków i podejrzanego, przysługuje mu również prawo dostępu do akt sprawy. Są to uprawnienia szczególnie istotne w sytuacji, gdy sprawca kwestionuje swoją winę i na przykład próbuje obarczyć odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku właśnie pokrzywdzonego.

Przed sądem – prawa i obowiązki pokrzywdzonego

Należy pamiętać, że w przypadku skierowania przez prokuratora aktu oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku, wskazane wyżej uprawnienia pokrzywdzonego nie przekładają się automatycznie na postępowanie przed sądem. Aby być stroną postępowania karnego na etapie sądowym, pokrzywdzony musi złożyć oświadczenie o woli działania w charakterze oskarżyciela posiłkowego (koniecznie przed rozpoczęciem przewodu sądowego). Staje się wtedy stroną postępowania – może (samodzielnie lub przez ustanowionego pełnomocnika) uczestniczyć w rozprawach, składać wnioski dowodowe, zadawać pytania przesłuchiwanym świadkom i oskarżonemu. Na bieżąco „czuwa” nad przebiegiem postępowania, a w przypadku niekorzystnego dla pokrzywdzonego rozstrzygnięcia, przysługuje mu również prawo do wniesienia apelacji.

Uprawnienia pokrzywdzonego czyli orzeczenie obowiązku naprawienia szkody

REKLAMA

Jednym z najistotniejszych uprawnień przysługujących pokrzywdzonemu jest możliwość złożenia wniosku o orzeczenie przez Sąd obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 46 Kodeksu karnego).

Jeśli pokrzywdzony złoży taki wniosek (a może to zrobić do zamknięcia przewodu sądowego), to sąd w razie skazania, stosując przepisy prawa cywilnego, orzeka (jest to obligatoryjne) obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Co więcej, jeżeli orzeczenie takiego obowiązku jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa może orzec nawiązki na rzecz osób najbliższych, których sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu (art. 46 § 2 k.k.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z tzw. klauzulą antykumulacyjną (art. 415 k.p.k.) nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie orzeka się, jeżeli roszczenie wynikające z popełnienia przestępstwa jest przedmiotem innego postępowania albo o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono.

Dochodzenie niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego

Biorąc pod uwagę, że zgodnie z art. 46 § 3 k.k. orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia albo nawiązki nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego, a na podstawie art. 4421 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa, za zasadną należy uznać próbę dochodzenia swoich praw od sprawcy najpierw w ramach postępowania karnego, a dopiero w dalszej kolejności (jeśli pokrzywdzonego nie satysfakcjonuje wysokość zasądzonego odszkodowania czy zadośćuczynienia) kierować się na drogę postępowania cywilnego (za które co do zasady trzeba uiszczać stosowne opłaty, m.in. od pozwu).

Co więcej, wcześniejsze uzyskanie prawomocnego wyroku skazującego jest o tyle istotne, że zgodnie z art. 11 Kodeksu postępowania cywilnego ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym. Po wniesieniu pozwu o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia przeciwko sprawcy przestępstwa czy ubezpieczycielowi, pozwany nie może podważać prawomocnych ustaleń sądu karnego, co do popełnienia przestępstwa, a to ułatwia dochodzenie roszczeń należnych pokrzywdzonemu/poszkodowanemu.

Ofiara wypadku samochodowego i jej bliscy, nie zawsze mają świadomość wszystkich możliwości jakie mogą wykorzystać, aby dochodzić naprawienia wyrządzonej im szkody. Trzeba więc pamiętać, że zanim wystąpi się na drogę kosztownego i długotrwałego postępowania cywilnego, warto próbować uzyskać rekompensatę za poniesione szkody, krzywdy czy uszczerbek na zdrowiu od sprawcy wypadku w ramach prowadzonego postępowania karnego.

Patrycja Patriak - aplikant adwokacki

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA