REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skonstruować pozew cywilny w procesie karnym?

Pozew powinien zawierać uzasadnienie żądań w nim zawartych.
Pozew powinien zawierać uzasadnienie żądań w nim zawartych.

REKLAMA

REKLAMA

W procesie karnym pokrzywdzony może pisemnie, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego, zgłosić powództwo cywilne przeciwko oskarżonemu. Niniejsze opracowanie przedstawia jak sporządzić taki pozew.

W odniesieniu do kwestii pozwu cywilnego w procesie karnym należy wskazać, iż za ideą przyjęcia takiego rozwiązania przemawiał w założeniu interes pokrzywdzonego, który może dochodzić swoich praw cywilnych (odszkodowania) w jednym procesie.

REKLAMA

Największą zaletą powództwa cywilnego jest to, że wnoszone jest ono za darmo – w przeciwieństwie do zwykłego procesu cywilnego. Koszty tego postępowania są wprawdzie rozliczane, ale dopiero pod koniec postępowania karnego.

Poza powyższym aspektem formalnym w zasadzie powództwo cywilne w procesie karnym nie różni się od zwykłego powództwa. Oznacza to, iż musi ono spełniać dwa rodzaje wymogów: formalne oraz merytoryczne. Zostają one przedstawione poniżej.

Wymogi formalne

Pozew cywilny składany jest do sądu karnego, w którym toczy się postępowanie karne. Trzeba to zrobić na piśmie, najpóźniej do momentu otwarcia przewodu sądowego. Jest to termin nieprzekraczalny. Pozew ten można sporządzić samemu lub powierzyć jego sporządzenie i złożenie umocowanemu do tego pełnomocnikowi.

Wśród innych formalnych aspektów pozwu wskazać należy, iż musi on zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oznaczenie osoby, która pozew wnosi;
  • oznaczenie osoby, przeciw której jest kierowany pozew (oskarżonego wraz z jego adresem, ujawnionym w aktach sprawy karnej);
  • oznaczenie wartości przedmiotu sporu, czyli łącznej kwoty, jaką się pokrzywdzony domaga.

Pozew musi zawierać wskazanie czego dokładnie domaga się pokrzywdzony (wysokość szkody, utraconych korzyści, odsetki, zadośćuczynienie). Musi być on również podpisany przez pokrzywdzonego.

Istotne jest również to, iż pozew musi być złożony w co najmniej 2 egzemplarzach: dla sądu i dla oskarżonego (lub w większej liczbie jeżeli jest więcej oskarżonych).

Zobacz serwis: Pozwy

Wymogi merytoryczne

W zakresie treści merytorycznej pozwu cywilnego ważne jest, aby pozew zawierał uzasadnienie żądań w nim zawartych.

Na powodzie cywilnym ciąży również ciężar dowodowy co do jego twierdzeń, co oznacza, iż musi on również wskazać wnioski dowodowe czyli powołać dowody na swoje twierdzenia (odpowiednie dokumenty, świadkowie etc.). Można opierać się tu na dowodach przywołanych przez prokuratora w akcie oskarżenia (bo może się tak zdarzyć, iż pokrywają się one w pełni z tezami, które zgłasza prokurator np. ten sam świadek widział zbicie szyby i zna jej wartość) ale dozwolone jest również przedstawianie nowych (innych) wniosków dowodowych.

Inne uwagi o powództwie cywilnym - czy jest ono lepsze od wniosku o naprawienie szkody z art. 46 § 1 Kodeksu karnego?

REKLAMA

Należy wiedzieć, że pozew cywilny nie jest jedynym środkiem dochodzenia roszczeń cywilnych przez pokrzywdzonego w procesie karnym, chociaż jest to środek za pomocą którego można zgłaszać największe żądania (bo standardowo obok naprawienia szkody rzeczywistej można domagać się odsetek, zadośćuczynienia oraz tzw. utraconych korzyści).

De facto w procesie karnym najczęściej wykorzystanym środkiem dochodzenia przez pokrzywdzonego roszczeń jest naprawienie szkody, które swym zakresem obejmuje jedynie szkodę rzeczywistą lub zadośćuczynienie. Wniosek taki również nie kosztuje, może on być złożony do końca składania przez pokrzywdzonego pierwszych zeznań na rozprawie.

Zaletą tego środka jest jednak to, że zawsze jest orzekany w procesie karnym, jeśli oskarżony zostaje skazany. Reguła ta nie ma zastosowania w stosunku do powództwa cywilnego albowiem konstrukcja przepisów Kodeksu postępowania karnego pozwala na pozostawienie powództwa cywilnego bez rozpoznania w wielu przypadkach np., gdy okaże się, iż roszczenie nie wiąże się bezpośrednio z zarzutami aktu oskarżenia lub też okaże się, iż potrzebny jest współudział innych osób, które nie uczestniczą w procesie karnym. W takim przypadku roszczenia te można podtrzymać przed sądem cywilnym.

Do decyzji pokrzywdzonego należy zatem każdorazowo decyzja – dochodzić wszystkich roszczeń razem jednym pozwem cywilnym przy istniejącej możliwości, iż nie zostaną w ogóle rozpoznane przez sąd karny lub dochodzić części roszczeń, ale być w 100% pewnym iż zostaną one uwzględnione w razie skazania oskarżonego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA