Molestowanie seksualne w Kodeksie karnym
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks karny w art. 197 §1- 4 stanowi, że „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”. Karze pozbawienia wolności podlega także sprawca, który, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności lub dopuszcza się zgwałcenia wspólnie z inną osobą.
REKLAMA
Molestowanie seksualne w miejscu pracy może mieć również znamiona przestępstwa określonego w art. 199 § 1 Kodeksu karnego. Doprowadzenie danej osoby – przez nadużycie stosunku zależności(np. służbowego) lub wykorzystanie krytycznego położenia – do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
Zobacz również: Czy molestowanie seksualne w pracy jest karalne?
Ściganie tych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego/ pokrzywdzonej.
Musimy pamiętać, że o molestowaniu w miejscu pracy mówimy nie tylko wtedy, kiedy sprawcą jest przełożony, ale również wówczas gdy jest to koleżanka/kolega z pracy.
Skierowanie sprawy na drogę sądową
Jeżeli szukanie pomocy u przełożonego, pracodawcy czy w Państwowej Inspekcji Pracy nie przyniosło efektu, należy pomyśleć o zwróceniu się do
prokuratora z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub złożeniu pozew do sądu.
Przysługuje ci prawo wystąpienia na drogę sądową zarówno w procesie karnym, jak i cywilnym. Roszczeń z zakresu prawa pracy możesz dochodzić przed sądem pracy.
Pozew składasz do sądu rejonowego właściwego siedzibie miejsca pracy pozwanego (czyli sprawcy), lub do sądu w okręgu, gdzie znajduje się zakład pracy.
Pozew składa się bez konieczności płacenia kosztów sądowych. Jeśli cię nie stać na swojego pełnomocnika, możesz starać się o nieodpłatne ustanowienie adwokata lub
radcy prawnego, który ci pomoże przed sądem. Pozew składasz w 3 egzemplarzach.
Pozew możesz zanieść osobiście lub wysłać listem poleconym zachowując dowód nadania. Załącz zgromadzone dowody.
Zobacz również: Kobieta ofiarą mobbingu
Występując do sądu – pamiętaj:
1. W sądzie prawo jest po stronie molestowanego pracownika.
2. To pracodawca i sprawca muszą wykazać, że nie doszło do sytuacji noszącej znamiona molestowania lub że skutecznie zareagował na skargi pracownika.
Pracodawca ponosi odpowiedzialność karną również wtedy, gdy to nie on molestował, ale dopuścił do tego rodzaju patologii w podległym sobie miejscu pracy. W świetle art. 218 § 1 kodeksu karnego osobie wykonującej czynności w sprawach z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, która złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Uporczywym, a nawet złośliwym naruszeniem prawa pracownika jest np. tolerowanie w firmie oznak dyskryminacji ze względu na płeć czy przymykanie oczu na molestowanie seksualne.
Zobacz również: Jakie prawa ma osoba molestowana
Zobacz również: Co zrobić, jeśli jesteś molestowany w miejscu pracy?
Zobacz serwis: Pokrzywdzony
Tekst pochodzi z poradnika: „Powiedz NIE molestowaniu seksualnemu w pracy”, wydanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania, Warszawa, 2009 r.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA