Stalking, czyli nękanie będzie karane
REKLAMA
REKLAMA
Etymologia pojęcia stalking
REKLAMA
Słowo „stalking” pochodzi z języka angielskiego. Oznacza; podchodzić, czatować, czyhać. Pojęcie to można zdefiniować jako nękanie, prześladowanie czy naprzykrzanie się. Z pewnością jest to zachowanie, które ingeruje w naszą wolność osobistą. Przejawiać się może w nękaniu za pomocą sms-ów, e-maili czy głuchych telefonów.
Uregulowania innych państw
W prawie amerykańskim niemieckim, czy holenderskim zjawisko stalkingu jest prawnie zdefiniowane i penalizowane. Badania przeprowadzone w 2007 r. we Włoszech mówią, że ze stalkingiem w swoim najbliższym otoczeniu zetknęło się aż 20 procent obywateli a aż 10 % zabójstw poprzedzona jest prześladowaniem ofiary przez stalkera.
W 90 % przypadków ofiarami stalkingu są kobiety.
Skutki działania stalkerów mogą mieć duży wpływ na przyszłe życie ofiary. Działania sprawców tego typu przestępstw polegają na ograniczeniu wolności, prywatności i intymności. Zakłócają też spokój i poczucie bezpieczeństwa szykanowanej osoby. Skutkiem działań sprawcy mogą być również straty materialne. Ofiary bardzo często zmieniają numery swoich telefonów komórkowych, rzucają pracę a nawet wyprowadzają się w inne miejsce.
Zobacz również serwis: Wykroczenia
Prawne uregulowania
REKLAMA
Zgodnie z uregulowaniami kodeksu cywilnego osoba, której dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne, jeśli zaś dokonano już naruszenia może także żądać, by osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności można żądać by osoba naruszająca, złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Przepis ten daje jedynie możliwość żądania świadczeń odszkodowawczych od nękającej ich osoby.
Ofiary stalkingu mogą również powoływać się przepisy kodeksu wykroczeń. Wskazuje on, że kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. zł albo karze nagany.
To jednak mało skuteczny środek do zapobiegania tego typu zachowań. Sprawa jest na tyle poważna że Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło pracę nad penalizacją takiego zachowania. Już nie długo nękanie ma zostać włączone do kodeksu karnego i pociągać za sobą odpowiedzialność za dokonanie takiego czynu. Na razie nie wiadomo do jakich czynów zakwalifikowany zostanie stalking i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat