Prawa i obowiązki oskarżonego
REKLAMA
REKLAMA
W odróżnieniu od śledztwa w toku postępowania przed sądem oskarżony ma w zasadzie nieograniczony dostęp do materiałów postępowania. Wynika to z zasady jawność postępowania.
REKLAMA
Oskarżonemu przysługuje szereg uprawnień m.in.:
- prawo do obrony, w tym do korzystania z pomocy obrońcy
- prawo do składania wyjaśnień, odmowy składania wyjaśnień, odmowy odpowiedzi na pytania
- prawo do składania wniosków dowodowych
- prawo do uczestniczenia w postępowaniu dowodowym, w tym do zadawania pytań osobom przesłuchiwanym
- prawo do zaskarżenia wyroku
Zobacz: Oskarżony - podejrzany
Oskarżony podobnie jak podejrzany ma obowiązek
- stawiania się na każde wezwanie sądu,
- informowania o każdej zmianie swojego adresu,
Zauważyć należy, że postępowanie przed sądem po złożeniu wyjaśnień przez oskarżonego może się toczyć również bez jego udziału.
Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku gdy oskarżony powiadomiony o terminie rozprawy nie stawi się na jej kolejny termin, nie usprawiedliwi swojego niestawiennictwa i nie złoży wniosku o odroczenie rozprawy.
Oskarżony może zostać również skazany nie uczestnicząc w ani jednej rozprawie przed sądem. Gdy oskarżonemu zostanie prawidłowo doręczone wezwanie na rozprawę, którego odbiór oskarżony pokwituje własnoręcznym podpisem, a następnie oskarżony nie stawi się w sądzie i nie usprawiedliwi swojej nieobecności sąd ma prawo do otwarcia przewodu sądowego oraz do odczytania wyjaśnień złożonych przez oskarżonego w postępowaniu przygotowawczym.
Zobacz serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat