Zastosowanie dozoru policyjnego

Maciej Wiktor Najmoła
rozwiń więcej
Zastosowanie dozoru policyjnego /Fot. Creandi.pl / Media
Dozór policyjny podobnie jak inne środki zapobiegawcze jest stosowany zarówno przez sąd jak i prokuratora w celu zabezpieczenia prawidłowego toku procesu karnego. Co zatem odróżnia dozór od pozostałych środków?

Czym jest dozór policyjny?

Środek ten polega na obowiązku okresowego zgłaszania się do jednostki policji, określonej w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policyjnego. W praktyce, najczęściej jest nią komenda policji właściwa dla miejsca zamieszkania dozorowanego. Dozorem policyjnym objęty może być tylko oskarżony lub podejrzany, a więc osoba wobec której zostały wcześniej przedstawione zarzuty. Ustanawiany jest przez sąd lub prokuratora w drodze postanowienia, na każdym etapie procesu.

Osoba objęta dozorem korzysta ze znacznego zakresu swobody, mianowicie może podjąć lub kontynuować pracę zawodową, naukę w szkolę itp. W porównaniu do tymczasowego aresztowania jest środkiem dużo mniej uciążliwym zarówno dla oskarżonego (podejrzanego) jak i Skarbu Państwa. Dozór nie jest ograniczony terminami – trwa zatem do jego odwołania lub zakończenia postępowania karnego.

Wykonywanie dozoru należy do wyłącznych kompetencji Policji. Jednakże w sprawach karnych podlegających orzecznictwu sądów wojskowych oskarżonego, który jest żołnierzem, można poddać pod dozór przełożonego wojskowego.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Obowiązki osoby dozorowanej

Zgodnie z art. 275 § 2 kodeksu postępowania karnego, oddany pod dozór ma obowiązek stosować się do wymagań zawartych w postanowieniu o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji. W szczególności takimi wymaganiami mogą być:

- Zakaz opuszczania miejsca pobytu – oznacza zakaz opuszczania miejsca wyznaczonego przez sąd lub prokuratora w postanowieniu o zastosowaniu dozoru Policji. Najczęściej jest to miejscowość w której oskarżony (podejrzany) mieszka na stałe.

- Zgłaszanie się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu – polega na okresowych meldunkach oskarżonego (podejrzanego) organowi sprawującemu dozór, w celu poddania go systematycznej kontroli policji. Częstotliwość meldunków określona jest w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policji (np. raz w tygodniu).

- Zawiadamianie organu dozorującego o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu.

- Zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami (w szczególności świadkami lub współoskarżonymi) – oznacza zakaz osobistego, zdalnego lub elektronicznego komunikowania się z wyżej wskazanymi osobami (np. nachodzenie, wysyłanie listów, maili).

- Zakaz przebywania w określonych miejscach – polega na określeniu miejsc w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policji, w których oskarżonemu (podejrzanemu) nie wolno przebywać. Mogą one być określone rodzajowo lub konkretnie.

- Zakazie zbliżania się do określonych osób na wskazaną odległość – odległość również jest ustalana w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policji.

Należy pamiętać, że powyższe obowiązki mogą być zastosowane łącznie, a przywołany katalog nie jest zamknięty. Ponadto istnieje możliwość zmiany obowiązków w trakcie wykonywania dozoru – w takim przypadku wydawane jest nowe postanowienie.

Na postanowienie o dozór policyjny, oskarżonemu (podejrzanemu) przysługuje zażalenie, na wniesienie którego ma 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia. Ponadto na każdym etapie procesu może złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego (art. 254 k.p.k.).

Zobacz: Sprawy karne

Zgłoszenie do organu dozorującego – wymogi formalne

Zgodnie z art. 275 § 4 kpk., osoba poddana dozorowi policyjnemu stawiając się we wskazanej jednostce policji, obowiązana jest:
- posiadać dokument stwierdzający jej tożsamość;
- wykonywać polecenia mające na celu dokumentowanie przebiegu dozoru;
- udzielać informacji koniecznych do ustalenia, czy stosuje się on do wymagań nałożonych w postanowieniu sądu lub prokuratora.

Zobacz również: Więziennictwo

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555 z późn. zm.)

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...