Czy można fotografować akta sądowe?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Strony postępowania karnego, które mają dostęp do akt sprawy często zwracają się do sądu z wnioskiem o umożliwienie im wykonania fotografii akt sprawy. Niestety zdarza się, że spotykają się z odmową. Sędziowie nie wyrażając zgody na fotografowanie przez strony akt sprawy przedstawiają bardzo różne argumenty. Niektórzy stoją na stanowisku, że od każdej fotografii należy uiścić opłatę, inni wskazują, że przepisy nie przewidują możliwości sporządzania fotokopii i po prostu odmawiają prawa do robienia zdjęć aktom sprawy, jeszcze inni pozwalają na sporządzenie fotokopii z akt, ale każą za każdym razem występować o odrębną zgodę na fotografowanie oraz wskazywać za każdym razem konkretne karty, które mają zostać sfotografowane.
REKLAMA
Należy podkreślić, że w Kodeksie postępowania karnego nie ma szczególnych regulacji odnoszących się do sporządzania fotokopii z akt sprawy. Moim jednak zdaniem, jeżeli strona ma prawo wglądu do akt sprawy i sporządzania z nich odpisów (na przykład sporządzania notatek), to nie powinno budzić najmniejszych wątpliwości, że również powinna mieć możliwość robienia aktom zdjęć. Uważam także, że jednorazowy wniosek odnoszący się do całości akt postępowania powinien być wystarczający. Nie sposób przecież za każdym razem występować o zgodę na sfotografowanie poszczególnych kart. W końcu nie sposób zgodzić się ze stanowiskiem, że za zrobione zdjęcia należy uiszczać opłaty. Należy bowiem podkreślić, że opłata za wykonane odpisy kart z akt sprawy jest ekwiwalentem ponoszonych przez sąd kosztów związanych z wykonaniem takich odpisów (kosztów papieru, prądu etc.). W przypadku gdy strona sama dokonuje odpisów, przez fotografowanie, takie koszty przecież nie powstają.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Czy oskarżony ma wgląd w akta sprawy?
Prawo do obrony w procesie karnym
Należy również podkreślić, że w 2001 r. Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do wiadomości Prezesów Sądów Okręgowych oraz do Prokuratorów Okręgowych pismo, z którego wprost wynika, że osoba, która ma na podstawie przepisów prawa dostęp do akt sprawy może swobodnie i darmowo wykonywać zdjęcia tych akt.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat