Instytucję zatarcia skazania reguluje przepis art. 46 kodeksu wykroczeń. Stanowi, że ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.
Jeżeli Jan. K zostanie skazany za kradzież prawomocnie w dniu 01.06.2006r., to zatarcie jego skazania nastąpi po 2 latach, tj. 02.06.2008 r.
Wskazany powyżej okres 2 letni, kiedy może nastąpić zatarcie skazania ulega przedłużeniu w przypadku, jeżeli przy wykroczeniu orzeczono środek karny. Okres ten ulega przedłużeniu na czas, gdy nie nastąpi wykonanie środka karnego, jego darowanie albo przedawnienie wykonania tego środka.
Przepisy kodeksu wykroczeń regulują również sytuację, w której dana osoba popełnia kolejne wykroczenie w okresie po skazaniu już za jedno. Wówczas zgodnie z treścią art. 46 § 2 kodeksu wykroczeń, jeżeli ukarany przed upływem okresu zatarcia skazania popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, to ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Jeżeli Andrzej. T został skazany w dniu 10.01.2007 za wykroczenie to termin zatarcia skazania upłynąłby mu w dniu 11.01.2009 r. Jeżeli jednak w tym okresie popełni on inne wykroczenie, za które zostanie skazany przy wymierzeniu mu kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, np. 10.12.2008 r. to zatarcie skazania obu wykroczeń nastąpi dopiero po 2 latach od wymierzonej nowej kary, tj. w dniu 11.12.2010 r.
Podstawa prawna: art. 46 kodeksu wykroczeń.