REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można twierdzić, że konkretna osoba popełniła przestępstwo?

Kamil Lorek
Radca prawny, wykładowca akademicki różnych przedmiotów prawniczych, prelegent na konferencjach naukowych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Kiedy można twierdzić, że konkretna osoba popełniła przestępstwo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy osoba, którą odpowiednie służby, prokuratura podejrzewa o popełnienie czynu zabronionego jest tą złą, niegodziwą osobą? Czy człowiek, wobec którego wniesiono już akt oskarżenia do sądu jest tym, który może być krytykowany za wyrządzenie określonego zła? Te pytania stawia sobie zapewne nie jedna osoba, choć są też i tacy, którzy są przekonani o winie ludzi, wobec których toczy się postępowanie karne. Tymczasem obowiązuje domniemanie niewinności. 

Czym jest domniemanie niewinności?

REKLAMA

W organach ścigania, prokuraturach, sądach nieustannie toczą się sprawy karne, w których ludzie są podejrzewani lub oskarżani o popełnienie różnych przestępstw, wykroczeń. Wśród nich są osoby nieznane większej liczbie ludzi, choć zdarzają się również osoby znane. Chodzi między innymi o tych, którzy jeszcze do niedawna na przykład pełnili ważne funkcje w społeczeństwie lub zajmowali prestiżowe stanowiska. Media informują swoich odbiorców (widzów, czytelników) o tym, że wobec nich są prowadzone postępowania karne. Pod tymi tekstami zdarzają się komentarze, z których wynika, że ich autorzy są przekonani o winie takich osób, a niekiedy wprost twierdzą, że popełnili przestępstwo. 

REKLAMA

Należy jednak mieć na uwadze to, iż w postępowaniu karnym obowiązuje ważna zasada, jaką jest domniemanie niewinności. Obowiązuje ona przez cały okres prowadzenia postępowania, także w sądzie aż do momentu uprawomocnienia się wyroku skazującego. Podkreślić należy tutaj, iż samo wydanie wyroku skazującego wcale jeszcze nie musi oznaczać, że konkretna osoba popełniła zarzucany jej czyn. Może ona bowiem jeszcze się odwołać do sądu wyższej instancji. Nierzadko zdarza się, że dzięki temu oskarżony ostatecznie zostaje uniewinniony. 

Domniemanie to jest wzruszalne. Można je obalić, ale tylko na mocy prawomocnego wyroku skazującego. Uniewinnienie powoduje oczyszczenie człowieka z zarzutów, a te wcale jeszcze nie przesądzają o tym, że dana osoba popełniła konkretny czyn. Po ich postawieniu właśnie po to jest postępowanie by to sprawdzić, udowodnić. 

REKLAMA

Postępowanie karne zarówno na etapie fazy przygotowawczej jak również sądowej ma na celu przede wszystkim możliwie jak najdokładniejsze zbadanie, udowodnienie tego czy rzeczywiście konkretny człowiek w określonym miejscu i czasie dopuścił się czynu, który wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w prawnokarnym przepisie ustawy. 

Domniemanie niewinności to nakaz skierowany przede wszystkim do podmiotów procesowych, czyli między innymi sądu, prokuratora, przed którymi toczy się postępowanie. Jednakże obejmuje ono również całe społeczeństwo. Dziennikarze oraz inni ludzie nie powinni więc twierdzić, że ktoś oskarżony przed sądem z pewnością jest przestępcą. Takie zachowania mogą skutkować bowiem konsekwencjami prawnymi. Mogą to być np. skutki cywilnoprawne z tytułu naruszenia dóbr osobistych konkretnej osoby (art. 23, 24 kc, dobrami osobistymi są  np. dobre imię, wizerunek). Jest też możliwość poniesienia odpowiedzialności karnej z tytułu dopuszczenia się zniesławienia (art. 212 kk). Oczywiście w przypadku ludzi znanych w społeczeństwie waga ewentualnych naruszeń będzie większa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek przestrzegania zasady domniemania niewinności powoduje, że dziennikarze w swoich tekstach powinni między innymi unikać sformułowań takich jak np. „morderca”, „sprawca”, „złodziej” w odniesieniu do ludzi, którzy mają status podejrzanego, oskarżonego. 

Kiedy następuje uniewinnienie?

Należy zaznaczyć, iż uniewinnienie następuje w przypadku udowodnienia braku winy jak również w sytuacji gdy po przeprowadzonym postępowaniu nadal istnieją niedające się usunąć wątpliwości co do zawinienia. Taki tok rozumowania potwierdza między innymi  Europejski Trybunał Praw Człowieka w orzeczeniu Vassilos Stavropoulos przeciwko Grecji z 27 września 2007 r. – Izba (Sekcja I), skarga nr 35522/04, § 39. By można było zastosować skazanie to wina musi zostać udowodniona przez oskarżyciela. Co więcej, musi on także za pomocą argumentacji usunąć wątpliwości dotyczące tego czy oskarżony rzeczywiście popełnił konkretny czyn zabroniony czy nie.

Należy mieć na uwadze, że nawet w sprawach, w których wina oskarżonego wydaje się niemal pewna może czasami na skutek przeprowadzonego postępowania dowodowego okazać się (nawet w ostatniej chwili), że to nie on, a ktoś inny dopuścił się popełnienia konkretnego czynu. 

Zasada domniemania niewinności została unormowana w art. 5 kpk, ale nie tylko. Odnosi się do niej również art. 42 ust. 3 Konstytucji RP. Jest ona zawarta także w prawie międzynarodowym między innymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. 

Z omawianym zagadnieniem ściśle związana jest również zasada prawa do obrony. 

Bibliografia:

  1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego
  2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny 
  3. Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe 
  4. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku
  5. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z dnia 10 grudnia 1948 r.
  6. Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolnościach z dnia 4 listopada 1950 roku
  7. Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w orzeczeniu Vassilos Stavropoulos przeciwko Grecji z 27 września 2007 r. – Izba (Sekcja I), skarga nr 35522/04, § 39
  8. Malicka – Ochtera A., Konsekwencje obowiązywania zasady domniemania niewidnności, Administracja a zarządzenie pod red. A. Kołodziejskiej, A. Korzeniowskiej – Polak, Wydawnictwo Społecznej Akademii Nauk, Łódź – Warszawa 2019 r., s. 63-70. 
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA