Kiedy można założyć podsłuch?

Redakcja
rozwiń więcej
Kto i kiedy może założyć nam podsłuch? / Fot. Fotolia
Jednym ze sposobów uzyskania dowodów popełnienia przestępstwa może być kontrolowanie rozmów telefonicznych (założenie podsłuchu). Należy jednak pamiętać, iż jest to sytuacja wyjątkowa, na którą zgodę musi wyrazi sąd okręgowy.

Użycie podsłuchu

Znowelizowana ustawa o Policji, w art. 19 przewiduje, że sąd okręgowy może zarządzić kontrolę operacyjną w celu zidentyfikowania sprawców przestępstw lub zebrania dowodów, wtedy, gdy inne środki okazały się bezskuteczne albo nieprzydatne.

Podsłuch zostanie zarządzony w drodze postanowienia sądu, na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego albo na pisemny wniosek komendanta wojewódzkiego Policji, złożony po uzyskaniu pisemnej zgody prokuratora okręgowego właściwego ze względu na siedzibę składającego wniosek organu Policji.

Wniosek o zastosowanie kontroli operacyjnej należy przedstawić wraz z materiałami uzasadniającymi potrzebę zastosowania kontroli operacyjnej.

Jak długo może trwać kontrola operacyjna?

Zgodnie z treścią ustawy o Policji, kontrolę operacyjną zarządza się na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Kontrola może jednak zostać jednorazowo przedłużona, na okres nie dłuższy niż kolejne 3 miesiące. Jest to możliwe, tylko jeśli sąd okręgowy wyda odpowiednie postanowienie, na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji (po uzyskaniu zgody prokuratora).

Zobacz serwis: Policja

Wykorzystanie materiałów z podsłuchu

Istotną zmianą w zakresie stosowania kontroli operacyjnej jest ograniczenie wykorzystania dowodu uzyskanego w jej toku.

Znowelizowane przepisy wskazują, że dowody mogą zostać wykorzystane wyłącznie w postępowaniu karnym w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (a nie np. w postępowaniu cywilnym).

Dowód popełnienia przestępstwa innej osoby

Postanowienie o stosowaniu kontroli operacyjnej dotyczy ściśle określonych osób. Dotychczas pojawiał się problem, co zrobić, gdy w wyniku kontroli wyjdzie na jaw, że przestępstwo popełniła osoba nieobjęta zarządzeniem.

Nowe regulacje rozwiązują ten problem i wskazują, że jeśli w wyniku stosowania kontroli operacyjnej uzyskano dowód popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, to taki materiał będzie można wykorzystać w procesie. Postanowienie w tym zakresie podejmie sąd, który zarządził podsłuch.

Zobacz serwis: Dowody

Zniszczenie nagrań

W wyniku znowelizowania kodeksu postępowania karnego, także osoby, wobec których zastosowano podsłuch, mogą wnioskować o zniszczenie nagrań niewykorzystanych w postępowaniu karnym. Do tej pory, nagrania, które nie miały znaczenia dla sprawy niszczone były w wyniku zarządzenia sądu.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...