Jakie są podstawy wznowienia postępowania karnego?

Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Podstawy wznowienia postępowania karnego określone są w KPK.
Przepisy procedury karnej zawierają zamknięty katalog podstaw wznowienia postępowania karnego. Z podstawami wznowienia wiąże się tzw. kierunek wznowienia postępowania.

Przesłanki wznowienia postępowania są ściśle określone – jest ich łącznie osiem. Dla czytelnego przedstawienia wskazanego zagadnienia należy przedstawić przesłanki wznowienia postępowania w kontekście kierunku wznowienia postępowania. Co do zasady należy wyróżnić dwa kierunki wznowienia postępowania:

  • kierunek podjęcia postępowania wyłącznie na korzyść oskarżonego (skazanego),
  • kierunek podjęcia postępowania wyłącznie na niekorzyść oskarżonego (skazanego).

Dodatkowo można wyróżnić również trzecią sytuację tj. taką, w której podstawa prawna podjęcia postępowania jest neutralna co oznacza, że przepisy nie określają jaki może być rodzaj rozstrzygnięcia sprawy (a zatem może być ono zarówno na korzyść, jak i niekorzyść oskarżonego).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Przesłanki wznowienia postępowania warunkujące wznowienie postępowania na korzyść oskarżonego

W odniesieniu do podstaw prawnych podjęcia postępowania, które mogą prowadzić (w razie uwzględnienia wniosku) wyłącznie do orzeczenia na korzyść oskarżonego można wyróżnić następujące sytuacje:

  • Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie;
  • po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to, że: skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze, skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary, sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu;
  • gdy zapadnie rozstrzygnięcie organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską i wynika z niego taka potrzeba;

Zobacz portal: Prawnik.pl

Przesłanki wznowienia postępowania warunkujące wznowienie postępowania na niekorzyść oskarżonego

Należy wskazać, iż wznowienie postępowania na niekorzyść oskarżonego może mieć miejsce tylko w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy po uprawomocnieniu się danego wyroku.

Wśród podstaw wznowienia postępowania na niekorzyść oskarżonego ustawodawca wskazuje na dwie sytuacje:

  • zachodzi okoliczność określona w art. 11 § 3 Kodeksu postępowania karnego, czyli nastąpiło uchylenie lub zmiana wyroku, w sytuacji gdy owy wyrok stanowił podstawę decyzji procesowej w innej sprawie (tzw. umorzenie absorpcyjne).

Wskazane umorzenie absorpcyjne polega na tym, iż postępowanie w sprawie o występek, zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 5 w stosunku do danego sprawcy można umorzyć, jeżeli orzeczenie wobec oskarżonego kary byłoby oczywiście niecelowe ze względu na rodzaj i wysokość kary prawomocnie orzeczonej za inne przestępstwo, a interes pokrzywdzonego temu się nie sprzeciwia. W sytuacji, w której ów wyrok jest uchylony przestaje istnieć podstawa umorzenia postępowania, w związku z czym postępowanie to należy podjąć.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

“Neutralna” podstawa wznowienia postępowania

Sąd może również podjąć postępowanie w sytuacji, w której w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia.

Wskazana powyżej podstawa wznowienia została określona jako “neutralna” albowiem postępowanie podjęte wskutek stwierdzenia popełnionego przestępstwa wpływającego na treść wyroku może prowadzić do wznowienia postępowania zarówno na niekorzyść oskarżonego (np. jeśli okaże się, że przekupił on sędziego aby wydał łagodny wyrok) jak i na korzyść (np. w przypadku gdyby okazało się, że dowody w sprawie będące podstawą skazania były sfałszowane).

Należy dodatkowo wskazać, iż wznowienie postępowania z uwagi na stwierdzenie uchybień przewidzianych w art. 439 Kodeksu postępowania karnego pkt 1-8 (tzw. bezwzględnych przyczyn odwoławczych) nie określa kierunku przyszłego postępowania.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...