O przedterminowe zwolnienie można ubiegać się po odbyciu części kary. Jedną bowiem z przesłanek jakie sąd bierze pod uwagę decydując o przedterminowym zwolnieniu jest postawa sprawcy w czasie odbywania kary.
Jakie kary
Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary.
Recydywiści
Trochę inaczej sytuacja wygląda przy recydywistach. Prawo jest co do zasady surowsze wobec recydywistów. Ma to swój wyraz także przy stosowaniu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia części kary.
Recydywista, określony w art. 64 par. 1 kodeksu karnego, może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po odbyciu 2/3 kary. Natomiast recydywista wielokrotny, dotyczy go art. 64 par. 2 kodeksu karnego, może wnioskować o przedterminowe warunkowe zwolnienie po wykonaniu ¾ orzeczonej kary.
Oczywiście na tych samych zasadach co wielokrotny recydywista odpowiadają osoby:
- działające w związku przestępczym,
- działające w grupie przestępczej,
- które dopuściły się przestępstwa o charakterze terrorystycznym,
- które z popełniania przestępstw uczyniły sobie stałe źródło dochodów.
Warto jednak pamiętać, że skazany może zawsze ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po odbyciu 15 lat pozbawienia wolności.
Zobacz: Warunkowe przedterminowe zwolnienie
Kary najsurowsze
Jeszcze inaczej sytuacja przedstawia się przy karach najsurowszych. Skazany na 25 lat więzienia może ubiegać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie po odbyciu lat 15 kary.
Natomiast osoba skazana na dożywocie po odbyciu 25 lat pozbawienia wolności. Oczywiście osób tych nie dotyczy zasada, że po odbyciu 15 lat pozbawienia wolności można ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Wyższe kryteria
Kodeks karny pozwala również sądowi w wyroku skazującym określić surowsze ograniczenia do skorzystania przez skazanego z warunkowego zwolnienia.