Kiedy skazany nie może liczyć na zatarcie skazania?
REKLAMA
REKLAMA
Osobę, wobec której nastąpiło zatarcie skazania uważa się za nigdy nie karaną. Jest to o tyle istotne, że sprawowanie wielu zawodów czy kandydowanie do organów władzy wymaga aby osoba była niekarana.
REKLAMA
Zatarcie
Zatarcie skazania co do zasady wiąże się z upływem czasu po darowaniu kary, wykonaniu kary lub przedawnieniu wykonania kary. Aby przestępstwo się zatarło wymagany jest stosunkowo długi czas. Skazanie na karę pozbawienia wolności, karę 25 lat pozbawienia wolności czy karę dożywotniego pozbawienia wolności zaciera się po 10 latach
Skazanie na inne kary, grzywnę lub ograniczenie wolności, zaciera się po upływie 5 lat.
Kodeks daje również skazanym prawo z występowaniem z wnioskiem o wcześniejsze zatarcie skazania.
Zobacz: Kiedy skazanie ulega zatarciu
Co się nie zaciera
REKLAMA
Kodeks stanowi jasno, że nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości jeżeli pokrzywdzonym jest osoba małoletnia poniżej 15 lat.
Chodzi tu przede wszystkim o przestępstwo pedofilii (art. 200 kodeksu karnego), przestępstwo kazirodztwa (art. 201 kodeksu karnego), publiczne propagowanie pedofilii (art. 200b k.k.), prezentowanie pornografii małoletniemu (art. 202 par. 2 kodeksu karnego).
Środek karny
Zatarcie skazania na środek karny następuje po darowaniu, wykonaniu lub przedawnieniu jego wykonania. Jednakże wiele środków karnych wymierza się dożywotnio. W sytuacji gdy nie nastąpiło darowanie takiego środka karnego skazanie się nie zaciera.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Podsumowanie
Warto wiedzieć, że nie każde przestępstwo się zaciera. Sprawcy niektórych czynów zabronionych zawsze będą figurować jako karane a tym samym na zawsze będą pozbawione możliwości wykonywania niektórych zawodów.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat