Kasacja ministra sprawiedliwości
REKLAMA
REKLAMA
Propozycją nowelizacji Kodeksu postępowania karnego w tej kwestii, przygotowaną przez PiS, Sejm zajmował się od sierpnia 2012 r. Po zmianie, obok Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i - w pewnym zakresie - Rzecznika Praw Dziecka, także minister sprawiedliwości może w postępowaniu karnym wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie. Szef resortu sprawiedliwości otrzymał też prawo wglądu do akt po zakończeniu postępowania.
REKLAMA
Zobacz również: Nadzwyczajna kasacja karna
Przywrócenie uprawnienia wnoszenia kasacji
Taka zmiana - jak wskazują autorzy nowych przepisów - jest w istocie przywróceniem ministrowi sprawiedliwości uprawnienia wnoszenia kasacji, który możliwość tę stracił z końcem marca 2010 r. Wówczas w ramach reformy prokuratury minister sprawiedliwości przestał być z urzędu prokuratorem generalnym, a uprawnienie procesowe do wnoszenia kasacji pozostało przy PG.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Kasacja karna ministra
REKLAMA
Uzasadniając potrzebę tej zmiany argumentowano, że minister sprawiedliwości jest "politycznie odpowiedzialny za funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i powinien mieć narzędzia do skutecznej interwencji prawnej w sytuacji, gdy wymiar sprawiedliwości popełnia błąd, którego nie można naprawić w zwykłym trybie".
"Proponowana zmiana w niczym nie narusza niezawisłości sędziowskiej ani zasady trójpodziału władz. Minister sprawiedliwości będzie jedynie stroną wnoszącą kasację na identycznych zasadach jak Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich" - podkreślała na początku listopada Kancelaria Prezydenta w komunikacie po podpisaniu tej nowelizacji przez Bronisława Komorowskiego.
Termin wniesienia kasacji
Podobnie jak w przypadku PG, RPO i RPD, ministra nie będzie obowiązywał termin na wniesienie kasacji wynoszący 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem.
Polecamy serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat