Zaniechanie obowiązkowi udzielenia pomocy pokrzywdzonym może nastąpić w pewnych sytuacjach tj. gdy mamy taką możliwość bez narażania na niebezpieczeństwo siebie samego - skutkować odpowiedzialnością karną za nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w stanie bezpośrednio zagrażającym życiu lub ciężkiemu uszczerbkowi na zdrowiu.
Należy więc pamiętać, że w przypadku gdy widzimy leżącego na ulicy rannego człowieka naszym obowiązkiem, a nie dobrą wolą jest udzielenie mu pomocy chociażby przez zawiadomienie pogotowia ratunkowego.
W przypadku nie podjęcia takiego działania nie będą uwzględnione nasze argumenty, że np. sparaliżował nas strach, nie wiedzieliśmy co zrobić w takiej sytuacji z uwagi na szok.
Należy również pamiętać, że np. nikt nie będzie od nas wymagał udzielenia pomocy człowiekowi znajdującemu się w płonącym i grożącym dalszym wybuchem samochodzie. Taka sytuacja obiektywnie zagraża życiu osób, które podejmą działania ratownicze i dlatego prawo nie nakłada na nie obowiązku ryzykowania własnym bezpieczeństwem.
Co ważne - ocena czy w danej sytuacji rzeczywiście zachodziło niebezpieczeństwo dla naszego życia lub zdrowia w przypadku udzielenia pomocy innej osobie dokonywana jest z obiektywnego punktu widzenia, a nie z perspektywy naszego odczucia, że groziło nam niebezpieczeństwo podczas gdy rzeczywiście takiego niebezpieczeństwa nie było.
Odwracanie niebezpieczeństwa
Po udzieleniu pomocy osobom pokrzywdzonym w miarę naszych możliwości należy podjąć działania celem odwrócenia niebezpieczeństwa wywołanego przestępstwem, a więc gdy jesteśmy np. świadkiem podpalenia nie musimy, ale możemy starać się ugasić pożar. Takie działanie może mieć miejsce oczywiście również w sytuacji gdy nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu.
Zabezpieczenie śladów
Następnym krokiem gdy stwierdzimy, że zaistniało zdarzenie, które może mieć charakter przestępstwa jest zabezpieczenie śladów przestępstwa, które mogą ulec zatarciu w przypadku nie podjęcia natychmiastowego działania.
Zawiadomienie policji
Po podjęciu w/w działań należy zawiadomić Policję, przy czym należy pamiętać, że od naszego zgłoszenia zależy w dużej mierze jakie kroki podejmie dyżurny komisariatu, z którym się skontaktowaliśmy. Należy więc podać oprócz tak oczywistych rzeczy jak miejsce gdzie miało zdarzenie przede wszystkim:
jakie zdarzenie zaistniało,
czy na miejscu znajdują się osoby ranne, bądź zmarłe
i ile jest takich osób.
Jak mogę zabezpieczyć ślady przestępstwa
Należy przede wszystkim pamiętać aby śladów nie zacierać i nie pozostawiać bez uzasadnienia śladów własnych.
Jeśli jest tylko taka możliwość kwestię zabezpieczenia śladów należy pozostawić policyjnej ekipie, w której skład wchodzi technik kryminalistyki dysponujący specjalistycznymi przyrządami oraz wiedzą.
Pozostawienie własnych śladów na miejscu zdarzenia w znacznym stopniu utrudnia oraz spowalnia wszczęte postępowanie, zachodzi bowiem konieczność wyeliminowania śladów naniesionych. Oczywiście gdy zdarzenie miało miejsce w miejscu publicznym, dostępnym dla nieograniczonej liczby osób można podjąć działania polegające na niedopuszczeniu innych osób do miejsca zdarzenia, aby nie dopuścić chociażby do zabrania jakichś przedmiotów czy ich przesunięcia.