Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna , osoba prawna lub jednostka organizacyjna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Oskarżyciel posiłkowy działa obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. Jeżeli prokurator wniósł akt oskarżenia wtedy pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Oznacza to, że aż do rozpoczęcia rozprawy może on zdecydować się na popieranie oskarżenia.
W wyjątkowych sytuacjach pokrzywdzony może sam wnieść akt oskarżenia do sądu. Wtedy też występuje samodzielnie jako oskarżyciel w danej sprawie. Wniesiony przez oskarżyciela posiłkowego akt oskarżenia musi być sporządzony i podpisany przez adwokata. Natomiast gdy pokrzywdzonym jest osoba prawna (instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna) tedy taki akt oskarżenia może sporządzić również radca prawny.
Ważne jest, że gdy oskarżyciel posiłkowy odstąpi od oskarżenia wtedy nie może on ponownie przyłączyć się do procesu.
Gdy natomiast sprawa toczy się z aktu oskarżenia wniesionego przez oskarżyciela posiłkowego może brać udział prokurator.
Sąd może ponad to ograniczyć ilość oskarżycieli posiłkowych jeżeli jest to konieczne dla zabezpieczenia prawidłowego postępowania.
Podsumowując oskarżyciel posiłkowy ma większość uprawnień oskarżyciela. Może występować obok prokuratora jak i łącznie z nim. Na rozprawie głos zabiera zaraz po publicznym a przed oskarżycielem prywatny. Oskarżycielem posiłkowym może być natomiast jedynie pokrzywdzony.