Biometryczna identyfikacja kibiców nie na Euro 2012
REKLAMA
REKLAMA
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, biometryczna identyfikacja kibiców nie zostanie wykorzystana podczas Euro 2012. Zdaniem przedstawicieli UEFA zastosowanie tej technologii podczas zbliżających się Mistrzostw Europy byłoby zbyt uciążliwe dla kibiców. Zdaniem ekspertów ds. prawa sportowego z kancelarii prawnej Bird & Bird, biometria twarzy mogłaby zwiększyć bezpieczeństwo podczas meczów piłki nożnej, lecz musiałaby być stosowana z zachowaniem wszelkich standardów chroniących prawa jednostki.
REKLAMA
Zobacz: Większe bezpieczeństwo na imprezach masowych
REKLAMA
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę mającą zapewnić bezpieczeństwo w trakcie Euro 2012. Nowe przepisy zakładają m.in. wdrożenie zintegrowanego elektronicznego systemu identyfikacji kibiców. Jednym z narzędzi, które mogłyby być wykorzystywane na szeroką skalę na polskich stadionach w ramach tego systemu jest biometria, w tym przypadku rozumiana jako „zapamiętywanie” przez kamerę twarzy kibica.
Jednak UEFA nie chce wprowadzać systemów biometrycznych na stadionach podczas przyszłorocznego turnieju w Polsce i na Ukrainie. Zamiast tego, porządku będzie pilnować po 20 tys. policjantów w każdym mieście oraz kilkadziesiąt tysięcy ochroniarzy.
Zobacz: Biometria wyeliminuje stadionowe chuligaństwo?
Biometria tylko dla Polaków?
REKLAMA
W trakcie dyskusji na temat wdrożenia elektronicznego systemu identyfikacji kibiców pojawił się pomysł zastosowania biometrii podczas turnieju Euro 2012 tylko w stosunku do polskich fanów piłki nożnej. Podobne rozwiązanie zastosowała niemiecka reprezentacja sportowa dla swoich kibiców podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 r., łatwo wskazując osoby, które zakłócały porządek. Jednak eksperci ds. organizacji imprez masowych są sceptyczni co do tego, czy taki program, nawet jeśli obejmowałby tylko polskich kibiców, uda się wdrożyć w ciągu 250 dni, które pozostały do rozpoczęcia zawodów.
- Kwestia zasadności wprowadzenia identyfikacji biometrycznej tylko w stosunku do polskich kibiców to pytanie natury ogólnej. Sprowadza się ono, co do zasady do wyjaśnienia wątpliwości, czy celowe może być wprowadzanie środków bezpieczeństwa, które będą skierowane jedynie do części uczestników imprezy. Wydaje się, że gdyby podmioty uprawnione (choć – na mocy przepisów Rozdziału 9a nowelizacji – jedynie czasowo) do gromadzenia i wykorzystywania takich danych, miałby nie czynić z nich pełnego użytku, to zaangażowanie sił i środków w tego typu działania może się okazać bezcelowe. Warto przy tym pamiętać o dość powszechnej opinii dotyczącej zagrożenia, związanego ze stosowaniem biometrii dla prywatności jednostki, która może stanowić dodatkowe utrudnienie w zastosowaniu tej metody– wyjaśnia Katarzyna Grabska, z międzynarodowej kancelarii prawnej Bird & Bird.
Zobacz pełną treść artykułu: Biometryczna identyfikacja kibiców nie na Euro 2012
Czytaj więcej na: www.prawnik.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat