REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby pokrzywdzone pod większą ochroną

Anna Sergiej

REKLAMA

REKLAMA

Większa ochrona ofiar przemocy, działania edukacyjno-informacyjne, oraz propozycje zmian legislacyjnych to działania Ministerstwa Sprawiedliwości podejmowane w celu polepszenia sytuacji osób pokrzywdzonych.

Jednym z organów, którego zadaniem jest pomoc osobom pokrzywdzonym, oraz świadkom przemocy jest ogólnopolskie Pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” działające od 1995 roku. Bezpłatny ogólnopolski numer 801 12 00 02 każde go dnia rejestruje kilkaset zgłoszeń dotyczących problemu agresji domowej. W celu ulepszenia funkcjonalności pogotowia w 2010 roku Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało porozumienie z Komendantem Głównym Policji, oraz Dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) odnośnie funkcjonowania telefonu interwencyjno-informacyjnego, standardów postępowania w sytuacji jednorazowych, czy powtarzających się aktów przemocy.

REKLAMA

Zobacz: Większa ochrona dla ofiar przestępstw

W pierwszym półroczu po podpisaniu porozumienia z ogromnej liczny zgłoszeń 26 zakończyło się wykonaniem zawieszonej kary, oraz odwieszeniem wykonania karny pozbawienia wolności.

Podjęto również działania informacyjne o bezpłatnej linii dla ofiar przemocy poprzez zamieszczanie na stronach internetowych MS, oraz sądów okręgowych i rejonowych, oraz dystrybucję ulotek i materiałów informacyjnych.

Współpraca Policji z kuratorami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym działaniem, którego wynik poprawi respektowanie praw ofiar jest lepsza współpraca Policji z kuratorami i przepływ informacji dotyczących sprawców przemocy. To sprawi, że podczas interwencji Policja będzie miała informacje dotyczące wizyt kuratora i sytuacji danej rodziny.

Przydatne strony internetowe

W roku 2011 na stronie ministerstwa uruchomiona została interaktywna zakładka pt. „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie”, oraz „ Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci”, gdzie można znaleźć wszystkie przydatne materiały dla pokrzywdzonych, oraz służb zajmujących się na co dzień kwestiami związanymi z pomocą ofiarom przemocy. Natomiast od dnia 201 września 2011 roku uruchomiona zostanie zmodernizowana strona www.pokrzywdzeni.gov.pl, na której zamieszczone zostanie wiele przydatnych informacji, oraz aplikacji dla ofiar i świadków przemocy w rodzinie.

Zobacz: Poprawa sytuacji pokrzywdzonych

Karta praw osoby pokrzywdzonej

REKLAMA

MS opracowało także wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej „Kartę praw osoby dotkniętej przemocą w rodzinie”, gdzie poszkodowany może znaleźć podstawowe informacje o tym czym jest przemoc w rodzinie, jakie prawa przysługują ofierze przemocy, oraz gdzie powinien się udać, czy zadzwonić w celu uzyskania pomocy.

Karta Praw zostanie rozpowszechniona między innymi w sądach, za pośrednictwem Komendanta Głównego Policji w podległych mu jednostkach, zostanie również przekazana do Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Zmiany legislacyjne

Wkrótce rozszerzy się definicja przemocy w rodzinie nie tylko na akt fizycznej przemocy, ale także na rozbój, czy gwałt, co zdecydowanie pomoże w skutecznym egzekwowaniu praw ofiar przemocy domowej. Pozytywne jest także tworzenie kolejnych pokoi przyjaznych przesłuchań , tzw. niebieskich pokoi. Obecnie takich placówek spełniających standardy jest 54, w październiku 2011 zostaną wręczone kolejne certyfikaty. 

Do Kodeksu postępowania karnego ma zostać wprowadzony nowy środek zapobiegawczy w postaci zakazu zbliżania się podejrzanego do pokrzywdzonego na określoną odległość, dzięki czemu ofiara będzie mogła czuć się bezpieczniej. Działania Ministerstwa są uzupełniane poprzez zajęcia edukacyjne w szkołach poszerzające wiedzę młodzieży na temat praw pokrzywdzonych, odpowiedzialności karnej, oraz kwalifikacji czynów zabronionych.

Zobacz: Prawo karne-pokrzywdzeni

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA