REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dozór elektroniczny coraz bardziej powszechny

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przyjął przepisy warunkujące szersze zastosowanie dozoru elektronicznego. Zaakceptowane zostały także propozycje kierowania na kontrolowane leczenie ambulatoryjne osób, które odbyły karę pozbawienia wolności za popełnienie najcięższych przestępstw seksualnych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych.

W świetle nowych przepisów środkiem zapobiegawczym, wykonywanym z użyciem aparatury monitorującej zainstalowanej w miejscu zamieszkania oskarżonego, ma być areszt domowy. Wynika z tego, że możliwa będzie zmiana aresztu tymczasowego na areszt domowy.

REKLAMA

Do tej pory środkami zapobiegawczymi były:

  • tymczasowe aresztowanie
  • poręczenie majątkowe
  • dozór policyjny
  • poręczenie niemajątkowe społeczne i indywidualne
  • nakazy i zakazy zachowania się
  • zakaz opuszczania kraju

Elektroniczne bransoletki mieliby nosić nie tylko skazani za drobne przestępstwa, ale także podejrzani o dokonanie czynu karalnego. Co za tym idzie, dopuszczono by do stosowania dozoru elektronicznego w trakcie postępowania przygotowawczego.

Bransoletki takie są stosunkowo małym obciążeniem dla budżetu Państwa. Ich miesięczne utrzymanie szacuje się na około 40 złotych.

Kiedy będzie można zmienić areszt tymczasowy na areszt domowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skorzystanie z aresztu domowego wymaga ustalenia, czy w danym miejscu (mieszkaniu, domu), w którym oskarżony ma przebywać, można zamontować aparaturę monitorującą. Jak zauważają autorzy nowelizacji czynności takie trwają kilka dni.

Areszt domowy będzie stosowany na wniosek oskarżonego, który wcześniej będzie musiał uzgodnić to z osobami, z którymi będzie przebywał pod jednym dachem ( pełnoletnimi). Oni to muszą zgodzić się na instalację aparatury elektronicznej monitującej położenie podejrzanego/skazanego.

Zobacz: Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności ze względu na zbyt ciężkie skutki

Jak wyglądałby areszt domowy?

Osoba korzystająca z aresztu domowego będzie zmuszona do noszenia nadajnika i nieoddalania się od miejsca zamieszkania (max 200 metrów). Może ona więc przyjmować gości na posesji, kosić trawę lub zajmować się ogródkiem czy gospodarstwem. Sąd lub prokurator będzie mógł zakazać jej np kontaktowania się z określonymi osobami lub nadużywania alkoholu. W sytuacji, w której oskarżony nie będzie stosował się do tych rygorów, wówczas areszt domowy zamieni na areszt tymczasowy.

Czy możliwe jest złamanie zasad aresztu domowego?

Tak, w uzasadnionych przypadkach ( ryzyko utraty zdrowia czy śmierci) oskarżony może oddalić się od miejsca zamieszkania na odległość przekraczającą 200 metrów. Za zgodą sądu lub prokuratora będzie on zyskiwał możliwość udziału w wyborach czy referendum. W wypadku bardzo ważnych spraw osobistych ( np. pogrzeb osoby bliskiej) będzie on mógł wyjechać na okres maksymalnie 5 dni.

Zobacz: Kontrola i utrwalanie rozmów w postępowaniu karnym

Kto decyduje o zmianie aresztu tymczasowego na domowy?

Sąd rejonowy na wniosek podejrzanego. Maksymalny czas zastosowania tego środka zapobiegawczego będzie wynosił, podobnie jak w przypadku tymczasowego aresztowanie 3 miesiące.

Kto nie może skorzystać z aresztu domowego?

Ze środka tego nie mogą skorzystać podejrzani, którzy wymagają częstej hospitalizacji lub mają zaburzenia natury psychicznej. Dozorem elektronicznym nie obejmie się także osób, które mogą ten czas aresztu wykorzystać na mataczenie.

Zobacz: Elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych wkrótce

Kolejny nowy środek zapobiegawczy

REKLAMA

Nowe regulacje, które mają wejść w życie 1 stycznia 2012 roku przewidują także kolejny środek zabezpieczający mający zastosowanie wobec osób, które odbyły karę pozbawienia wolności za popełnienie najcięższych przestępstw seksualnych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych- skierowanie na leczenie ambulatoryjne.

Dotyczyć on będzie przede wszystkim sprawców czynów pedofilskich. Po odbyciu kary, sprawcy ci będą zobligowani do leczenia w specjalnych punktach. Co najważniejsze, będą oni również pod dozorem elektronicznym. Ma to pozwalać na monitoring ich obowiązkowych wizyt w celach leczniczych. Będzie także sprawdzane i na bieżąco kontrolowane czy sprawca nie zbliża się do swoich ofiar. Jest to więc potrzebne, ze względu na proces izolacji ofiary od sprawcy.

Zobacz: Efektywne zwalczanie wykroczeń-projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

Karol Muż

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emeryci proszą premiera o trzecią specustawę. Przeliczenie i wyrównanie emerytur [Przykłady] [dwa wyroki TK]

Są dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego (z 2023 r. i z 2024 r.) Nie są opublikowane więc, aby ZUS mógł wypłacić emerytom należne im pieniądze (często za okres od 2009 r.), to muszą zostać uchwalone przez Sejm specustawy dedykowane do wdrożenia poszczególnych wyroków - są niezbędne zarówno dla poszkodowanych emerytów (żeby mogli złożyć wnioski) jak i ZUS (żeby mógł je rozpatrzyć). Stan na dziś jest taki:  Specustawa nr 1, to projekt wniesiony do Sejmu przez posłów opozycji (prawdopodobnie nigdy nie zacznie działać). Specustawa nr 2 zapowiedziana jest przez rząd (zacznie działać od połowy 2025 r.). I najważniejsza Specustawa nr 3 (omówiona na końcu artykułu), nie jest zapowiedziana przez premiera - jest jednak powszechne oczekiwania przez emerytów i ekspertów rynku ubezpieczeń społecznych. 

Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent podpisał ustawę

24 grudnia – Wigilia – będzie dniem wolnym od pracy. Ponadto trzy niedziele przed Bożym Narodzeniem będą wolne od zakazu handlu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zadecydował jednak o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Sąd: 2010 r. jako błędna data niepełnosprawności. W orzeczeniu 14 lat później (2024 r.) Jak to sprostować? [Przykład]

Mam orzeczenie przyznane w stopniu umiarkowanym, dymnol5R 10N,O6E, posiadam też rentę wojskową na stałe. Problem w tym, iż na komisji orzekającej o niepełnosprawności, zaliczono moją niepełnosprawność od dnia przystąpienia na komisji. Lecz moja niepełnosprawność powstała wcześniej - pełniąc zasadniczą służbę wojskową, przed ukończeniem 21 roku życia. Za błąd wpisania na orzeczeniu "od kiedy widnieje niepełnosprawność", MOP-s odmówił mi zasiłku pielęgnacyjnego. 

MEN: Zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia. Czy dyrektor szkoły może żądać takiego dokumentu?

Czy dyrektor szkoły może wymagać zaświadczenia dotyczącego stanu zdrowia dziecka, w tym np. wskazań w zakresie specjalnych potrzeb żywieniowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na to pytanie.

REKLAMA

Uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Projektowane zmiany

Rząd przygotowuje zmianę rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Taka zmiana jest niezbędna w związku z wprowadzeniem służby kontraktowej funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek stały z MOPS w 2025 r. [Przykład]

Zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny to ważne formy wsparcia m.in. osób starszych i niepełnosprawnych. Komu przysługują i czy można je łączyć? Co zmieni się w 2025 r.?

JST: Do 31 marca 2025 r. konieczne dostosowanie uchwał budżetowych na 2025 r.

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu przypomniała, że w związku z tym samorządy powinny dostosować do 31 marca 2025 r. swoje uchwały budżetowe na 2025 r.

Komunikat ZUS: Renta wdowia to nie jest nowe świadczenie. Wypłata dwóch albo trzech różnych świadczeń w zbiegu

Zbliża się szybko możliwość składania wniosków o rentę wdowią. Na same wypłaty trzeba poczekać do połowy 2025 r., ale pierwsze wnioski można składać zaraz po Nowym Roku. ZUS podkreśla, że nie mamy tu do czynienia z nowym świadczeniem. 

REKLAMA

Ślub w plenerze można brać już od niemal 10 lat. Gdzie pobierają się Polacy?

To już niemal 10 lat, odkąd śluby cywilne mogą odbywać się w plenerze, a dokładnie poza urzędem stanu cywilnego. Okazuje się, że zainteresowanie takimi ceremoniami rośnie.

Co miesiąc nawet 1900 zł bez wliczenia do dochodu. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z podstawowych założeń projektowanej ustawy jest wyłączenie z definicji dochodu świadczeń z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w domu i Aktywnie w żłobku.

REKLAMA