REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wpływa na przyznanie się do winy podejrzanych?

fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naukowcy od lat badają zjawisko przyznawania się do winy. Efektem ich pracy są zarówno zaskakujące, jak i łatwe do przewidzenia wnioski. Aż 80 % przestępstw na świecie zostaje wyjaśnionych dzięki przyznaniu się przez podejrzanego, a po przyznaniu się niewielu oskarżonych zostaje uniewinnionych.

Wśród głównych powodów przyznania się do popełnienia czyny karalnego badacze wskazują m.in. zachowanie policji i warunki aresztu. 

REKLAMA

W polskim kodeksie karnym podejrzanym jest osoba, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub wobec której ( w razie braku takiego postanowienia) postawiono zarzut w związku z rozpoczęciem przesłuchania w charakterze podejrzanego. Bardzo często, w wyniku ignorancji myli się podejrzanego z osobą podejrzaną. Ten drugi jest osobą, która została przesłuchana w toku czynności niecierpiących zwłoki ( głównie by udaremnić próby zatarcia śladów przestępstwa).

W jaki sposób można przyznać się do winy?

- ustnie ( jednak, jeżeli nie jest ono zarejestrowane nośnikiem elektronicznym, podejrzany może odwołać swoje przyznanie)

- pisemnie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ustnie i pisemnie

Zobacz: kodeks karny

Jakie są główne motywy przyznania się do winy?

- wiek podejrzanego
- zachowanie przesłuchującego
- warunki aresztu
- cechy charakteru podejrzanego

Wiek a przyznanie się do winy

Naukowcy jednoznacznie wskazują, że im młodsza osoba podejrzana, tym częściej skora jest do przyznania się. Wynika to z faktu, że ma ona świadomość , że po odbyciu kary będzie mogła prowadzić „normalne” życie. Starsi są bardziej doświadczeni, sprytniejsi, znają prawo karne i procedurę, z którymi nierzadko mieli do czynienia już wcześniej. Są mniej zależni od przesłuchującego, idą w zaparte, często pozorując swoją siłę i pewność siebie. Młodsi przestępcy są mniej impulsywni, cechują się mniejszym temperamentem, a także nie są specjalnie doświadczeni w poddawaniu się przesłuchaniom. Starsi nie mają nic do stracenia, zwłaszcza przy cięższych przestępstwach, których konsekwencja w postaci kary więzienia może pozbawić ich wolności i uziemić w zakładzie karnym do końca swoich dni.

Rodzaje przestępstw a przyznanie się do winy

Według badań wielu psychologów najchętniej podejrzani przyznają się do przestępstw na tle seksualnym, a także przeciwko własności.

Jakie cechy ludzkie mogą determinować podatność na przyznawanie się do winy?

Wśród grupy cech osobowościowych potencjalnych sprawców przestępstw należy wymienić : ekstrawertyzm, konformizm, nerwowość, inteligencję oraz psychotyzm.

REKLAMA

Jest rzeczą absolutnie zrozumiałą, że wielu podejrzanych jest gotowa zrobić wszystko, byle tylko uniknąć odpowiedzialności karnej za popełniony czyn zabroniony. Wśród czynników, które blokują proces decyzyjny przyznawania się zwykło się wyróżniać :

- strach przed pobytem w więzieniu
- strach przed surowością kary
- strach przed ostracyzmem we własnym środowisku
- strach przed utratą kontroli nad rozwojem własnej rodziny
- obawa przed odwetem pokrzywdzonego lub jego bliskich

Badając interakcje pomiędzy przesłuchującym a podejrzanym ( metoda ankietowa) sformułowano wniosek, że przyznanie się jest zależne od wagi dowodów przeciwko podejrzanemu, zaleceniami pełnomocnika oraz rodzaju przestępstwa.

Zobacz: Uprawnienia pokrzywdzonego w sprawie o wykroczenia

Z punktu widzenia moralnego, przyznanie się do winy jest zjawiskiem niezwykle trudnym. Naukowcy podają, że jedynie ekstrawertycy oraz ludzie aspołeczni szczerze żałują przyznania się. Mimo tego, normą jest, że sprawca czynu czuje się psychicznie lżejszy po potwierdzeniu swojego udziału w czynie karalnym.

Niewątpliwie samo przyznanie się do winy nie zawsze jest tożsame z konsekwencją poddania się odpowiedzialności karnej. Jednakże może ono posłużyć jako ważny element pozyskiwania informacji o szczegółach przestępstwa ( służy np do znalezienia narzędzia zbrodni). Jak podkreśla Brunon Hołyst, dowód z przyznania się jest ważny przy 20 % spraw.

Tekst opracowany na podstawie: "Psychologii kryminalistycznej" Brunona Hołysta

  Karol Muż

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA