Zarządzenie wykonania kary zawieszonej
REKLAMA
REKLAMA
Zdarza się jednak, że skazany w okresie próby ponownie popełni czyn zabroniony. Wtedy sąd może postanowić o wykonaniu kary.
REKLAMA
Zawieszenie wykonania kary
Artykuł 69 § 1 k.k. stanowi, że sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, jeżeli nie przekracza ona 2 lat, ograniczenia wolności lub grzywny, jeżeli jest karą samoistną. Przy podjęciu decyzji w tym przedmiocie, sąd bierze po uwagę postawę sprawcy, jego właściwości oraz warunki osobiste, jak również dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa. Ważne jest zatem aby osoba skazana okazała skruchę oraz swoją postawą zapewniła, że nie powróci do przestępstwa.
Wyjątkowo nie stosuje się warunkowego zawieszenia wykonania kary ograniczenia wolności lub grzywny w stosunku do osoby skazanej za popełnienie czynu chuligańskiego. Wyjątkowo, jeżeli zachodzi szczególnie uzasadniony przypadek, sąd może w stosunku do takiego sprawcy zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności.
Decyzja sądu o zarządzeniu wykonania kary zawieszonej
Zgodnie z art. 75 k.k., sąd zarządza (zawsze) wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne podobne do tego, za które uprzednio orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Sąd ma również możliwość zarządzenia wykonania kary, jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności, gdy w tym czasie popełnił inne przestępstwo umyślnie niż te, za które został skazany.
Zobacz: Odpowiedź na akt oskarżenia
W doktrynie występuje stanowisko, że rażącym naruszeniem prawa może być nawet skazanie za przestępstwo nieumyślne, z uwagi na fakt, że popełnienie czynu zabronionego jest najbardziej rażącym przejawem naruszenia porządku prawnego.
Inną przyczyną odwieszenia kary może być uchylanie się sprawcy od uiszczenia grzywny, dozoru czy od wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego.
Sąd może zarządzić o wykonaniu kary najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, zaś przyczyna, dla której o tym zdecydowano musi wystąpić w okresie próby bądź w okresie pomiędzy wydaniem a uprawomocnieniem się wyroku skazującego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat