Odpowiedź na akt oskarżenia
REKLAMA
REKLAMA
Wniesienie odpowiedzi na akt oskarżenia jest prawem – nie obowiązkiem oskarżonego. Przepis nie przewiduje żadnej szczególnej formy dla tego rodzaju pisma. Przyjmuje się więc, że pismo to powinno odpowiadać ogólnych regułom pism procesowych – a więc wskazywać do jakiego sądu jest wnoszone, od kogo pochodzi i jakiej sprawy dotyczy.
REKLAMA
Zobacz Pomówienie a znieważenie
Odpowiedź na akt oskarżenia jest polemiką z całym postępowaniem przygotowawczym, a szczególnie z ustaleniami, jakie stanowiły podstawę aktu oskarżenia. Polemika ta może sprowadzać się tylko do oceny dowodów (art. 7 kpk), oceny dowodów i ich kompletności lub tylko do kompletności dowodów lub ustaleń dodatkowych. Odpowiedź na akt oskarżenia ukierunkowuje, podobnie jak sam akt oskarżenia, dalsze postępowanie.
Zobacz: Kodeks postępowania karnego
REKLAMA
Z treści odpowiedzi na akt oskarżenia, nawet bez formalnego formułowania wniosków, może wynikać potrzeba przeprowadzenia dowodów przed rozprawą główną lub na rozprawie. Nie ma również żadnych prawnych przeszkód, aby w odpowiedzi na akt oskarżenia sformułować konkretne wnioski dowodowe, o przeprowadzenie których oskarżony wnosi. Odpowiedź na akt oskarżenia można również łączyć z wnioskiem o zwrot sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego (art. 345 § 1 kpk). Ponadto w odpowiedzi na akt oskarżenia można wystąpić z wnioskami o podjęcie przez sąd decyzji wskazanych w art. 339 § 3. Może wnosić o warunkowe umorzenie postępowania przed rozprawą, o skazanie go na zasadach określonych w art. 387.
Wniesienie pisemnej odpowiedzi na akt oskarżenia nie zastępuje ustnych wyjaśnień oskarżonego złożonych w toku rozprawy głównej. Nie można więc odpowiedzi na akt oskarżenia traktować wprost jako dowodu w sprawie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat