REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest Niebieska karta?

Aneta Trzeciak

REKLAMA

REKLAMA

Przemoc w rodzinie jest często spotykanym obecnie zjawiskiem. Jej ofiarą padają zarówno kobiety jak i mężczyźni. W 1998 roku powstał program prowadzony przez Policję nazwany „Niebieską Kartą”.

Zgodnie z art. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przemoc w rodzinie to jednorazowe lub wielokrotne umyślne działanie bądź zaniechanie działania, które narusza prawa bądź dobra osobiste członków rodziny lub osób wspólnie zamieszkujących albo gospodarujących, w szczególności jeśli zachowania te narażają te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszają ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodują szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołują cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

REKLAMA

Zobacz: Kodeks karny

REKLAMA

Artykuł 207. § 1 Kodeksu karnego stanowi, że „kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Przemoc może być fizyczna, czyli spowodowana agresywnym zachowaniem sprawcy, psychiczna polegająca m.in. na zastraszaniu, groźbach, upokarzaniu czy obwinianiu, czy seksualna. Za przemocą w rodzinie może być nawet uznane uniemożliwienie dostępu do rodzinnych środków finansowych.

Jak założyć „Niebieska kartę”?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ofiary przemocy domowej mogą podczas interwencji poprosić policjanta o założenie tzw. „Niebieskiej Karty” bądź udać się do policjanta dzielnicowego i wtedy ją sporządzić. Karta składa się z dwóch części. W Karcie A policjant opisuje sytuację, którą zastał w trakcie interwencji, dane osób pokrzywdzonych, sprawcy i świadków zdarzenia, podjęte działania oraz sposób zakończenia interwencji. Karta B zawiera informacje dla ofiar przemocy, w tym adresy i telefony do instytucji i organizacji udzielających pomocy. Zdarza się oczywiście, że założenie Niebieskiej Karty w trakcie interwencji jest niemożliwe, gdyż policjanci zmuszeni są do podjęcia natychmiastowych działań polegających np. na obezwładnieniu sprawcy. W takim wypadku funkcjonariusze zbierają jedynie najpotrzebniejsze dane, zaś Kartę wypełniają już po zakończonych czynnościach.

Zobacz: Przestępstwo spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

REKLAMA

Niebieską Kartę otrzymuje dzielnicowy, który w ciągu 7 dni jest zobowiązany do wizyty w danej rodzinie celem podjęcia czynności zapobiegających zagrożeniom oraz ustalenia rodzaju potrzebnych działań. Jeśli ofiara przemocy nie otrzymała wcześniej Karty B, dzielnicowy w trakcie takiej wizyty powinien ją przekazać. Obowiązkiem policjanta dzielnicowego jest składanie wizyt kontrolnych co najmniej raz w miesiącu celem sprawdzenia stanu bezpieczeństwa domowników oraz zachowania sprawcy. Powinien on także przeprowadzać rozmowy profilaktyczne ze sprawcą, informować go o możliwościach leczenia oraz udziale w programach dla sprawców przemocy w rodzinie. Sporządzenie Niebieskiej Karty spowoduje, że dzielnicowy będzie interweniował na prośbę ofiary.

Dane w Karcie powinny zawierać informacje na temat sytuacji bytowo-socjalnej rodziny, sytuacji dzieci, zachowaniu się sprawcy (w szczególności czy spożywa alkohol, zażywa środki odurzające itd.)

Zobacz: Przemoc w rodzinie

Zakończenie procedury Niebieskiej Karty następuje w momencie gdy z posiadanej dokumentacji oraz informacji wynika, że w danej rodzinie nie występuje już zjawisko przemocy domowej. O zakończeniu programu, dzielnicowy powiadamia ofiarę rodziny.

Warto pamiętać, ze Niebieska Karta może posłużyć jako dowód przeciwko sprawcy w przypadku założenia sprawy karnej. Istnieje możliwość, aby w momencie zakładania Karty złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, jednakże samo sporządzenie Niebieskiej Karty nie powoduje wszczęcia postępowania karnego.

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

Celem Niebieskiej Karty jest, aby sprawca przemocy zdał sobie sprawę, że jego zachowanie jest dokumentowane oraz może nieść za sobą poważnie konsekwencje. Ma ona również zapewnić przez interweniujących policjantów bezpieczeństwo osobom pokrzywdzonym oraz zapewnić pomoc medyczną, terapeutyczną czy psychologiczną. Finalnym celem Karty jest zlikwidowanie zjawiska przemocy w danej rodzinie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA