REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wiesława Wyporska

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma miesiąca, w którym media nie informują nas o jakiejś tragedii związanej z pogryzieniem człowieka – najczęściej dziecka przez najlepszego przyjaciela człowieka, czyli psa. Pojawia się tu następujące pytanie: co należy zrobić, gdy sytuacja taka dotyka właśnie Ciebie, lub członka Twojej rodziny?

REKLAMA

Kto odpowiada za psa?

Nawet najmądrzejszy pies bardzo często działa w oparciu o odziedziczone po swych dzikich przodkach instynkty, nad którymi nie zawsze jest w stanie zapanować, ponadto nie umie przewidzieć konsekwencji swego działania. Z tego powodu znajduje się on pod pieczą człowieka, który ponosi wszelkie konsekwencje jego zachowań.

Odpowiedzialność cywilna

Wynikająca z treści art. 431 kodeksu cywilnego odpowiedzialność odszkodowawcza za wyrządzoną przez zwierze szkodę istnieje nie zależnie czy zwierze w chwili wyrządzenia szkody znajdowało się pod nadzorem człowieka, czy też np. uciekło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby poszkodowany mógł dochodzić odszkodowania za wyrządzona przez ugryzienie przez psa szkodę w drodze powództwa cywilnego muszą wystąpić jednocześnie trzy przesłanki: szkoda, wina, oraz zwyczajny związek przyczynowo skutkowy.

Pod pojęciem szkody rozumieć należy zarówno szkodę o charakterze niemajątkowym np.: ból, strach, jak i szkodę majątkową obejmującą np.: koszt oddania ubrania do pralni, kupienia nowego w miejsce zniszczonego płaszcza, oraz w uzasadnionych przypadkach koszt leczenia, rehabilitacji, czy nawet utracony zarobek. W wyżej wymienionym przypadku ustawodawca wprowadził możliwe do obalenia domniemanie, iż osoba odpowiedzialna za zwierze, które wyrządziło szkodę dopuściła się winy w nadzorze nad nim np. nie zabezpieczając odpowiednio posesji, czy też wyprowadzając na spacer po mieście bez smyczy i kagańca agresywnego psa.

Zobacz: Skutki przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody

Z kolei zwyczajny związek przyczynowo skutkowy oznacza, że w normalnej sytuacji określonego rodzaju ugryzienie przez psa skutkuje określonymi obrażeniami u poszkodowanego. Zasadą jest, że ciężar udowodnienia zaistnienia wyżej wymienionych przesłanek spoczywa na poszkodowanym.

Zobacz: Kodeks cywilny

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku, gdy szkoda została wyrządzoną przez zwierzę będące narzędziem w ręku człowieka, np. gdy szczuty przez właściciela pies rzeczywiście kogoś ugryzł. Wówczas uważa się, że szkodę wyrządziło nie zwierze a człowiek, którego wolę spełniało.


Odpowiedzialność karna

REKLAMA

W przypadku procesu karnego z odpowiedzialnością karną najczęściej mamy do czynienia w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia ciała polegającego na naruszeniu ciągłości tkanek zewnętrznych oraz wewnętrznych powodujące utratę lub naruszenie czynności określonych narządów ciała, jak i rozstrój zdrowia rozumiany jako zakłócenie funkcji organizmu na skutek doznanego urazu, bądź też na skutek szoku psychicznego.

Co do zasady postępowanie karne wszczynane jest z urzędu, zaś ustalenia, z jakim stopniem uszkodzenia ciała mamy do czynienia dokonuje biegły lekarz, którego opinia podlega ocenie sądu.

Jeżeli na skutek pogryzienia przez psa dojdzie do lekkiego uszkodzenia ciała, tzn. takiego, którego skutki – naruszenie narządu ciała lub rozstrój zdrowia - trwają do 7 dni, ściganie następuje wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że jeśli poszkodowany chce dochodzić sprawiedliwości w drodze procesu karnego musi sam złożyć stosowny pozew do sądu.

REKLAMA

Pod pojęciem średniego uszkodzenia ciała rozumiemy naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, a które jednocześnie nie mają charakteru ciężkiego uszkodzenia ciała. Sprawy, w których doszło do średniego uszkodzenia ciała, co do zasady ścigane są z urzędu. Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, w której doszło do wyżej wymienionej sytuacji w sytuacji, w której sprawca działał nieumyślnie.

Pojęcie ciężki uszczerbek na zdrowiu obejmuje pozbawienie człowieka: wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, bądź innego ciężkiego kalectwa, całkowitej lub znacznej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.

Zobacz: Kodeks karny

Co zrobić jeśli stałeś się ofiarą pogryzienia?

Gdy zostaniesz pogryziony natychmiast skontaktuj się z lekarzem jest to bardzo ważne nawet jeśli myślisz, że ugryzienie nie było poważne. Pies, zwłaszcza nieznany może być chory na śmiertelną i w dalszym ciągu nieuleczalną chorobę – wściekliznę, zwaną inaczej wodowstrętem. Dobrze jeśli znasz właściciela zwierzęcia w takim razie może on najczęściej okazać świadectwo szczepienia psa. Jeśli z jakiś przyczyn pies nie został zaszczepiony kieruje się go na obserwację. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia gdy uda się złapać psa nieznanego właściciela. W takim przypadku jedynie gdy obserwacja wykaże, iż zwierze jest chore będziesz musiał przyjmować skuteczne po ugryzieniu a przed wystąpieniem pierwszych objawów szczepienia. Jeżeli nie znanego psa nie uda się schwytać będziesz z całą pewnością musiał zostać zaszczepiony.

Po ukończeniu leczenia jeśli zamierzasz wejść na drogę sądową zachowaj całą dokumentacje medyczną. Zapisz dane przyjmujących Cię lekarzy, oraz ewentualnych świadków zdarzenia. Ważnym ze względów procesowych jest byś wiedział do kogo należy pies który Cię zaatakował. W przeciwnym razie nie będziesz wiedzieć do kogo możesz pozwać.

Co zrobić, jeśli uważasz, że jesteś zagrożony atakiem psa?


Jeśli widzisz, że ktoś z twoich sąsiadów wypuszcza luzem agresywnego psa- pamiętaj nie jesteś bezbronny!  Możesz o tym poinformować straż miejską-jej funkcjonariusze mocą art. 77 kodeksu wykroczeń mogą ukarać go karą grzywny do 250 złotych.

Zobacz: Czy warto ubezpieczać psa?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna w dół! Senat zatwierdził zmiany. Co to oznacza?

Co dalej ze składką zdrowotną? Dzisiaj Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

Stracisz prawo jazdy od razu w całej UE. Cyfrowe prawo jazdy, samoocena zdrowia i nowe surowsze przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

W Unii Europejskiej na ukończeniu są prace nad pakietem reform, które na nowo definiują zasady przyznawania i respektowania prawa jazdy we wspólnocie. Ich skutki będą odczuwalne przez kierowców, jak i firmy transportowe. Jedną z najważniejszych zmian jest wzajemnie uznawanie orzeczeń o zakazie prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że utrata prawa jazdy w jednym kraju członkowskim będzie automatycznie skutkować zakazem jazdy w całej Unii. Ale to nie jedyna nowość. Co konkretnie się zmieni i na jakich zasadach? Co to oznacza dla kierowców i przewoźników?

REKLAMA

Darowizna lub spadek? Wprowadzają w błąd, a później słono za to płacimy

Uwaga na oszustwa! Mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła niemal 64 tysiące złotych, wierząc w fałszywą darowiznę od rzekomej obywatelki Czech.

Ukraina wybiera Trzaskowskiego jako najbezpieczniejszego kandydata na prezydenta Polski w 2025 r.

Ukraina jest bardzo zainteresowana wyborami prezydenckimi w Polsce. Jak elity ukraińskie oceniają pierwszą trójkę kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Okazuje się, że Rafał Trzaskowski to ich zdaniem najbezpieczniejsza opcja. Dlaczego? Tłumaczy politolog dr Łukasz Adamski.

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? [Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r.]

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r. Projekt ten ma na celu zmiany dotyczące rozszerzenia form zatrudnienia, które wliczać się będą do stażu pracy.

DGP Magazyn na Majówkę

Magazyn na Majówkę „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) to wyjątkowe wydanie przygotowane z myślą o dłuższym, majówkowym weekendzie – 74 strony interesujących treści w kolorowej oprawie. Tematy ważne, kontrowersyjne i odważne dla wszystkich ciekawych świata czytelników.

REKLAMA

1 maja i tyle pytań: Co to za święto? Czy 1 maja wolne od pracy? Czy 1 maja msza święta jest obowiązkowa?

1 maja i tyle pytań: co to za święto? Czy 1 maja jest wolne od pracy? Czy 1 maja msza święta jest obowiązkowa? Czy 1 maja to święto kościelne? Skąd się wzięło święto 1 maja? Warto znać odpowiedzi na powyższe pytania, ale warto też w tym szczególnym momencie zgłębić istotę pracy zawartą Konstytucji RP ale i poznać bliżej podstawowe zasady prawa pracy. Może to też dobry czas, żeby poprosić o podwyżkę, czy też po prostu dać ją pracownikom.

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

REKLAMA