REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

Wiesława Wyporska

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma miesiąca, w którym media nie informują nas o jakiejś tragedii związanej z pogryzieniem człowieka – najczęściej dziecka przez najlepszego przyjaciela człowieka, czyli psa. Pojawia się tu następujące pytanie: co należy zrobić, gdy sytuacja taka dotyka właśnie Ciebie, lub członka Twojej rodziny?

REKLAMA

Kto odpowiada za psa?

Nawet najmądrzejszy pies bardzo często działa w oparciu o odziedziczone po swych dzikich przodkach instynkty, nad którymi nie zawsze jest w stanie zapanować, ponadto nie umie przewidzieć konsekwencji swego działania. Z tego powodu znajduje się on pod pieczą człowieka, który ponosi wszelkie konsekwencje jego zachowań.

Odpowiedzialność cywilna

Wynikająca z treści art. 431 kodeksu cywilnego odpowiedzialność odszkodowawcza za wyrządzoną przez zwierze szkodę istnieje nie zależnie czy zwierze w chwili wyrządzenia szkody znajdowało się pod nadzorem człowieka, czy też np. uciekło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby poszkodowany mógł dochodzić odszkodowania za wyrządzona przez ugryzienie przez psa szkodę w drodze powództwa cywilnego muszą wystąpić jednocześnie trzy przesłanki: szkoda, wina, oraz zwyczajny związek przyczynowo skutkowy.

Pod pojęciem szkody rozumieć należy zarówno szkodę o charakterze niemajątkowym np.: ból, strach, jak i szkodę majątkową obejmującą np.: koszt oddania ubrania do pralni, kupienia nowego w miejsce zniszczonego płaszcza, oraz w uzasadnionych przypadkach koszt leczenia, rehabilitacji, czy nawet utracony zarobek. W wyżej wymienionym przypadku ustawodawca wprowadził możliwe do obalenia domniemanie, iż osoba odpowiedzialna za zwierze, które wyrządziło szkodę dopuściła się winy w nadzorze nad nim np. nie zabezpieczając odpowiednio posesji, czy też wyprowadzając na spacer po mieście bez smyczy i kagańca agresywnego psa.

Zobacz: Skutki przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody

Z kolei zwyczajny związek przyczynowo skutkowy oznacza, że w normalnej sytuacji określonego rodzaju ugryzienie przez psa skutkuje określonymi obrażeniami u poszkodowanego. Zasadą jest, że ciężar udowodnienia zaistnienia wyżej wymienionych przesłanek spoczywa na poszkodowanym.

Zobacz: Kodeks cywilny

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku, gdy szkoda została wyrządzoną przez zwierzę będące narzędziem w ręku człowieka, np. gdy szczuty przez właściciela pies rzeczywiście kogoś ugryzł. Wówczas uważa się, że szkodę wyrządziło nie zwierze a człowiek, którego wolę spełniało.


Odpowiedzialność karna

REKLAMA

W przypadku procesu karnego z odpowiedzialnością karną najczęściej mamy do czynienia w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia ciała polegającego na naruszeniu ciągłości tkanek zewnętrznych oraz wewnętrznych powodujące utratę lub naruszenie czynności określonych narządów ciała, jak i rozstrój zdrowia rozumiany jako zakłócenie funkcji organizmu na skutek doznanego urazu, bądź też na skutek szoku psychicznego.

Co do zasady postępowanie karne wszczynane jest z urzędu, zaś ustalenia, z jakim stopniem uszkodzenia ciała mamy do czynienia dokonuje biegły lekarz, którego opinia podlega ocenie sądu.

Jeżeli na skutek pogryzienia przez psa dojdzie do lekkiego uszkodzenia ciała, tzn. takiego, którego skutki – naruszenie narządu ciała lub rozstrój zdrowia - trwają do 7 dni, ściganie następuje wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że jeśli poszkodowany chce dochodzić sprawiedliwości w drodze procesu karnego musi sam złożyć stosowny pozew do sądu.

REKLAMA

Pod pojęciem średniego uszkodzenia ciała rozumiemy naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, a które jednocześnie nie mają charakteru ciężkiego uszkodzenia ciała. Sprawy, w których doszło do średniego uszkodzenia ciała, co do zasady ścigane są z urzędu. Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, w której doszło do wyżej wymienionej sytuacji w sytuacji, w której sprawca działał nieumyślnie.

Pojęcie ciężki uszczerbek na zdrowiu obejmuje pozbawienie człowieka: wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, bądź innego ciężkiego kalectwa, całkowitej lub znacznej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.

Zobacz: Kodeks karny

Co zrobić jeśli stałeś się ofiarą pogryzienia?

Gdy zostaniesz pogryziony natychmiast skontaktuj się z lekarzem jest to bardzo ważne nawet jeśli myślisz, że ugryzienie nie było poważne. Pies, zwłaszcza nieznany może być chory na śmiertelną i w dalszym ciągu nieuleczalną chorobę – wściekliznę, zwaną inaczej wodowstrętem. Dobrze jeśli znasz właściciela zwierzęcia w takim razie może on najczęściej okazać świadectwo szczepienia psa. Jeśli z jakiś przyczyn pies nie został zaszczepiony kieruje się go na obserwację. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia gdy uda się złapać psa nieznanego właściciela. W takim przypadku jedynie gdy obserwacja wykaże, iż zwierze jest chore będziesz musiał przyjmować skuteczne po ugryzieniu a przed wystąpieniem pierwszych objawów szczepienia. Jeżeli nie znanego psa nie uda się schwytać będziesz z całą pewnością musiał zostać zaszczepiony.

Po ukończeniu leczenia jeśli zamierzasz wejść na drogę sądową zachowaj całą dokumentacje medyczną. Zapisz dane przyjmujących Cię lekarzy, oraz ewentualnych świadków zdarzenia. Ważnym ze względów procesowych jest byś wiedział do kogo należy pies który Cię zaatakował. W przeciwnym razie nie będziesz wiedzieć do kogo możesz pozwać.

Co zrobić, jeśli uważasz, że jesteś zagrożony atakiem psa?


Jeśli widzisz, że ktoś z twoich sąsiadów wypuszcza luzem agresywnego psa- pamiętaj nie jesteś bezbronny!  Możesz o tym poinformować straż miejską-jej funkcjonariusze mocą art. 77 kodeksu wykroczeń mogą ukarać go karą grzywny do 250 złotych.

Zobacz: Czy warto ubezpieczać psa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Możesz mieć wyższą emeryturę w 2024 roku – tylko złóż wniosek do ZUS

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego akcyza musi pójść w górę. Jest jednak podejrzenie, że chodzi o coś innego

Chodzi o podniesienie podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Resort finansów poinformował o swoich planach dotyczących wysokości akcyzy na 2025 rok. Ruch ten podyktowany jest rzekomą troską o zdrowie Polaków, ale wiadomo, że jest próbą zaradzenia kryzysowi budżetowemu.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę? 3 powody. Ważne zwłaszcza dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może skutecznie złożyć emeryt, jeśli są ku temu podstawy.  Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego. 

REKLAMA

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

REKLAMA