Nowelizacja systematyzuje zasady ubiegania się o pozwolenie na broń. Obowiązująca dotychczas procedura budziła wiele zastrzeżeń.
W jakich okolicznościach można uzyskać pozwolenie na broń
Aby można było dostać pozwolenie na pistolet do ochrony osobistej, trzeba będzie wykazać ponadprzeciętną potrzebę posiadania broni. Potrzebą taką jest stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie bezpieczeństwa osobistego.
Zobacz: Przywóz broni i amunicji z zagranicy
Nowe przepisy dla wielbicieli militariów
W nowej ustawie wprowadzono kolejny cel, w którym wydaje się pozwolenie na broń. Jest to cel rekonstrukcji historycznych. Wielbiciele militariów będą mieli trochę łatwiej, gdyż przyczyną posiadania broni uzasadniającą wydanie pozwolenia będzie również udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia.
Posiadacze urzędowych pozwoleń będą mogli dokonywać zakupu broni przez Internet lub telefon. Ustawa wprowadza też regulacje dotyczące Europejskiej Karty broni palnej.
Obostrzenia dotyczące uzyskania pozwolenia
Nabywca broni będzie musiał przejść pozytywnie badania lekarskie i nie będzie mógł być skazany prawomocnym wyrokiem. Zmiany dotyczą osób, które zostały skazane za nieumyślne przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, jak również przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
Takie osoby nie dostaną już pozwolenia, tak samo jak osoby stanowiące zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego.
Ustawa określa również istotne części broni palnej lub pneumatycznej.
Prezydent podpisał ustawę 31 stycznia 2011 r. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.