W celu lepszego respektowania przepisów ochrony środowiska, wprowadzone będą surowe sankcje karne. Dotychczasowe kary administracyjne nie dawały zadowalającego efektu. Dyrektywa karna zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiedniego systemu kar za przestępstwa przeciwko środowisku, oraz rozszerzenia katalogu przestępstw przeciwko środowisku.
Karane będzie stwarzanie zagrożenia dla życia lub zdrowia nawet jednego człowieka, a także stwarzanie zagrożenia skutkującego znacznym obniżeniem jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi, oraz rozległymi zniszczeniami w świecie roślinnym i zwierzęcym.
Za przestępstwa takie może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli następstwem przestępstwa przeciwko środowisku będzie śmierć człowieka, to sprawca może być pozbawiony wolności na okres 2 do 12 lat.
Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska
Do ośmiu lat więzienia może grozić przedsiębiorcom, którzy w związku z działalnością kierowanego przez nich zakładu zanieczyszczają wodę i powietrze. Jeżeli działania takie będą nieumyślne, zagrożenie będzie wynosiło trzy lata.
Zmiany planowane są również w ustawie o ochronie przyrody, gdzie przewidziano kary za naruszanie przepisów obowiązujących w stosunku do chronionych roślin i zwierząt. Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia będzie groziło również tym którzy naruszą zakazy obejmujące zwierzęta, rośliny i grzyby objęte ochroną gatunkową, w przypadku jeżeli wejdą w posiadanie okazów w liczbie większej niż nieznaczna, jednak przed ukaraniem za takie przestępstwo trzeba będzie wykazać, że sprawca działał w warunkach czy w sposób, które miały wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku. W przypadku jeżeli byłoby to działanie nieumyślne, osobie takiej groziłaby grzywna, ograniczenie wolności albo do dwóch lat pozbawienia wolności.
Zmiany dotyczyć będą również ustaw: o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary i o substancjach zubażających warstwę ozonową. Przygotowywana nowela kodeksu karnego proponuje kilkanaście kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Projekt został już przesłany do Marszałka Sejmu.