Materiały z podsłuchu podstawą ścigania
REKLAMA
REKLAMA
Nie będzie już problemem procesowe wykorzystanie nagrań, w stosunku do osób nie objętych postanowieniem Sądu, zezwalającym na stosowanie podsłuchu. Dotychczas pojawiały się kontrowersje, czy wyjściem z takiej sytuacji jest wydanie przez Sąd zgody następczej, czy nie jest w ogóle możliwe wykorzystanie takich nagrań.
REKLAMA
Na mocy nowelizacji Kodeksu Postępowania Karnego będzie można, korzystając wprost z przepisów, wykorzystać dowody obciążające osobę, wobec której kontrola była stosowana, ale dotyczące innego czynu niż wskazany w zarządzeniu kontroli. Podobnie będzie w przypadku dowodów przeciwko osobom, które nie zostały objęte zarządzeniem.
Ustawa ustanawia wprost możliwość zwrócenia się do Sądu o wyrażenie przez niego tzw. zgody następczej na wykorzystanie materiałów uzyskanych bez uprzedniego zezwolenia, w postępowaniu karnym. O zgodę następczą będzie mógł wystąpić do Sądu prokurator.
Sąd wyda taką zgodę na posiedzeniu bez udziału stron, w terminie 14 dni od wpłynięcia wniosku.
Zgoda następcza będzie mogła być wydana w przypadku, gdy kontrola dostarczy dowodu popełnienia przynajmniej jednego z 19 kategorii przestępstw wymienionych w art. 237 § 3 k.p.k.
W senacie za ustawą było 79 senatorów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Sejmu, aby mógł wypowiedzieć się na temat poprawek Senatu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat