Regulacje odnośnie stalkingu przyjęte przez rząd
REKLAMA
REKLAMA
Powtarzające się nękanie drugiej osoby wbrew jej woli poprzez śledzenie i obserwowanie, które odbiera poczucie bezpieczeństwa i powoduje dyskomfort psychiczny, oraz fizyczny to definicja stalkingu przyjęta przez Centrum Badań nad Stalkingiem w Polsce.
Taka forma naprzykrzania się może się odbywać poprzez rozmowy telefoniczne, wysyłanie sms-ów, listów i e-maili, zachowania te przyjmują charakter ciągły, powodują strach i skrępowanie. Niewinne z pozoru zachowania mogą powodować poważna konsekwencje.
REKLAMA
Zobacz: Stalking: zmiany w prawie karnym
Około 10% dokonanych zabójstw poprzedzonych było czynami rozpoznawanymi jako stalking- wynika z danych zebranych w latach 2003-2005przez Narodowe Obserwatorium ds. Stalkingu we Włoszech.
Zjawisko stalkingu zaczęło być zauważane w latach ’80 kiedy mianem stalkera określano psychofana, podążającego za popularnymi gwiazdami filmowymi. Obecnie na atak stalkera narażony jest każdy, chociaż większy procent stanowią kobiety.
Polski ustawodawca zwlekał z wprowadzeniem przepisów penalizujących zachowania natarczywego prześladowcy, mimo, że na świecie: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy Włoszech zjawisko to jest ujęte w prawie karnym.
Do 3 lata za niechciane telefony
W konsekwencji wejścia w życie nowych przepisów osoba, która powoduje swoim zachowaniem poczucie zagrożenia lub istotnie narusza prywatność drugiej osoby będzie podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3.
Również takiej karze będzie podlegać ten, kto „wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej”.
Kara ulega wydłużeniu do lat 10, gdy w konsekwencji działań stalkera ofiara targnie się na swoje życie.
Obecnie ofiary stalkingu mogą się powołać się na art. 107 Kodeksu wykroczeń., zgodnie z którym "kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. zł albo karze nagany".
Dzięki pracom Ministerstwa Sprawiedliwości, oraz Instytutu Spraw Publicznych, który w 2009 roku przygotował raport dotyczący stalkingu możemy liczyć, że już wkrótce zjawisko nękanie znajdzie miejsce w kodeksie karnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat