Nowoczesne więziennictwo
REKLAMA
REKLAMA
Strażnikom wolno będzie wobec pozbawionych wolności użyć siły fizycznej, wsadzić ich do celi zabezpieczającej, zastosować kask, kajdanki, prowadnice, blokady kolan, maski, zasłony na twarz i kaski z przyłbicą tłumiące głos. Dozwolone będzie również użycie przez strażników wodnych środków obezwładniających, siatek, chemicznych środków obezwładniających, urządzeń olśniewających, petard, względnie innych urządzeń hukowo-błyskowych oraz paralizatorów, pasów lub kaftana bezpieczeństwa.
REKLAMA
Czym jest tymczasowe aresztowanie?
Niezmiennie strażnicy będą mogli używać pałek i pocisków niepenetrujących miotanych z broni palnej, podobnie jak wolno im będzie pracować z psami tropiącymi.
Zapisano jednak, że środków przymusu bezpośredniego nie można stosować dłużej niż to konieczne. Uporządkowano również zasady używania przez strażników broni.
Postanowiono przy tym, że stosowanie środków przymusu bezpośredniego, broni lub psa powinno być nie tylko odpowiednie do środka zagrożenia, lecz także musi następować po uprzednim ostrzeżeniu.
Poza tym zmieni się sposób zatrudniania pracowników cywilnych w jednostkach organizacyjnych SW. Kompleksowo uregulowano również ochronę danych osobowych w Służbie Więziennej, a także sprawy związane z opiniowaniem funkcjonariuszy czy czas ich służby.
Zobacz: Nowe sądy 24- godzinne
Wprowadzono nowe przepisy mówiące o postępowaniach dyscyplinarnych (zrezygnowano z sądów dyscyplinarnych). Zmodyfikowano rozwiązania dotyczące sporów o roszczenia funkcjonariuszy wynikające ze stosunku służbowego. Postanowiono, że funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje prawo do mieszkania w miejscowości, w której pracuje lub w jej pobliżu. Przy ustalaniu metrażu ma być uwzględniana wielkość rodziny strażnika i jego stopień służbowy lub zajmowane stanowisko. Prawo do lokalu może być zrealizowane nie tylko przez przydział mieszkania, lecz również przez przyznanie pomocy finansowej. Wprowadzono też święto Służby Więziennej i ustanowiono jej znak graficzny oraz wzór sztandarów
Ustawa z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. nr 79, poz. nr 523)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat