Zatrzymanie rzeczy może przebiegać w dwóch formach:
- dobrowolne wydanie rzeczy przez wezwanie osoby do wydania rzeczy
- przymusowe odebranie rzeczy połączone z przeszukaniem
Do czego potrzebne jest przeszukanie
Przeszukanie stosuje się w celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym.
Przeszukanie może obejmować:
- przeszukanie pomieszczeń
- przeszukanie osoby, jej odzieży
- przeszukanie podręcznych przedmiotów (np. torebki).
Nakaz sądu lub prokuratora
Przeszukanie jak i zatrzymanie rzeczy odbywa się zazwyczaj na podstawie nakazu sądu lub prokuratora. W wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Postanowienie sądu lub prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia należy doręczyć osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od daty czynności na zgłoszone do protokołu żądanie tej osoby.
Kiedy może nastąpić przeszukanie
Przeszukania zamieszkałych pomieszczeń można dokonać w porze nocnej tylko w wypadkach nie cierpiących zwłoki; za porę nocną uważa się czas od godziny 22 do godziny 6.
Przeszukania osoby i odzieży na niej należy dokonywać w miarę możności za pośrednictwem osoby tej samej płci.
Na postanowienie dotyczące przeszukania i zatrzymania rzeczy oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone