Bigamia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W naszym ustawodawstwie obowiązuje standardowy model rodziny - a więc związek mężczyzny i kobiety. Jest to związek monogamiczny - a więc mężczyzna może być związany związkiem małżeńskim tylko z jedną kobietą, a kobieta tylko z jednym mężczyzną. Taka struktura związku jest również zgodna z małżeństwem kanonicznym zawartym zgodnie z warunkami określonymi w art. 10 Konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Osoba, która będą w związku małżeńskim zawiera kolejny związek małżeński z innym mężczyzną/kobieta popełnia przestępstwo.
REKLAMA
Przestępstwa z art. 206 k.k. zostaje popełnione w chwili zawarcia kolejnego małżeństwa, tj. przez złożenie oświadczenia woli przez obie strony w sposób prawem przewidziany (czyli ślub cywilny lub ślub konkordatowy). Przestępstwa takiego nie popełni więc osoba pozostająca w związku małżeńskim, która wstąpi w kolejny związek małżeński o charakterze wyłącznie wyznaniowym. W orzecznictwie trwał spór czy bigamia to przestępstwo trwałe czy czyn jednorazowy o skutkach trwałych, rozciągniętych w czasie. Przyjmuje się, że jest to czyn jednorazowy, bowiem zostaje on popełniony z datą zawarcia bigamicznego małżeństwa. Możliwe jest więc popełnienie kilku czynów bigamii - przez zawarcie kolejnych związków bigamicznych.
Bigamia jest występkiem. Jest to przestępstwo indywidualne właściwe, ponieważ może popełnić je jedynie osoba pozostająca w ważnym (prawnie uznanym), trwającym w chwili czynu zabronionego, związku małżeńskim. Przestępstwo takie może jednak popełnić również osoba, która drugie małżeństwo zawiera podczas procesu lub po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku rozwodowego (zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego małżeństwo zostaje bowiem rozwiązane lub unieważnione dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku).
Odpowiedzialności karnej za przestępstwo bigamii może podlegać również osoba wstępująca w związek małżeński z bigamistą jeśli o fakcie pozostawania tej osoby wiedziała w chwili składania oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński (art. 21 § 2 kk).
Źródło: www.forum.prawnikow.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat