Czy można nagrywać dźwięk podczas rozprawy?
REKLAMA
REKLAMA
Wskazany przepis dotyczy tylko i wyłącznie nagrywania dźwięku z rozprawy i kierowany jest do stron (albowiem nagrywanie dźwięku i obrazu przez inne podmioty reguluje inny przepis – art. 357 Kodeksu postępowania karnego).
REKLAMA
Wniosek
REKLAMA
Wniosek o nagrywanie przebiegu rozprawy może być złożony w formie pisemnego wniosku lub wniosku ustnego (podlegającego wpisaniu do protokołu rozprawy). Rozpatrywany jest on przez sąd, który w tej materii wydaje niezaskarżalne postanowienie. Należy podkreślić, iż istnieje jednak prawo sądu do zmiany swojej wcześniejszej decyzji tj., nawet, jeśli uprzednio nie uwzględnił wniosku strony, to w okresie późniejszym, jeżeli ten wniosek zostanie ponowiony – może go uwzględnić.
Pod pojęciem „prawidłowości postępowania”, która ma być zapewniona pomimo nagrywania rozprawy należy rozmieć niezakłócony prawidłowy przebieg czynności procesowych, sytuację, w której uprawnienie strony nie będzie nadmiernie zakłócać lub nadmiernie utrudniać sądowi prowadzenia postępowania.
Zakaz rozpowszechniania
Należy wskazać, iż nagrany dźwięk z rozprawy nie może podlegać rozpowszechnieniu i w założeniu ma służyć jedynie na potrzeby procesowe nagrywającej strony oraz być jej ewentualnie pomocny przy dokumentowaniu konieczności zmiany protokołu (jego sprostowania) w razie zaistnienia rozbieżności między wypowiedziami poszczególnych osób a ich protokolarnym zapisem.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat