REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawy oddalenia wniosku dowodowego

Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia wydawanego przez organ prowadzący postępowanie.
Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia wydawanego przez organ prowadzący postępowanie.

REKLAMA

REKLAMA

W procedurze karnej istnieje ściśle określony katalog przyczyn pozwalających na oddalenie wniosku dowodowego. Oddalenie wniosku dowodowego następuje niezaskarżalnym postanowieniem, które musi być uzasadnione. Należy pamiętać również o tym iż raz udzielona odmowa nie stoi na przeszkodzi aby taki wniosek przeprowadzić w późniejszej fazie postępowania. Nieuzasadniona odmowa przeprowadzenia danego dowodu może być również poddana kontroli sądu wyższej instancji w razie wniesienia przez stronę apelacji.

Wnioski dowodowe zgłaszane przez strony

REKLAMA

REKLAMA

Procedura oddalenia wniosku dowodowego dotyczy naturalnie wniosków dowodowych zgłaszanych przez stronę. Należy wskazać, iż oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia wydawanego przez organ prowadzący postępowanie (odpowiednio prokuratora lub sąd) i jest to decyzja niezaskarżalna zażaleniem, która każdorazowo musi być uzasadniona. Podkreślenia wymaga fakt, iż brak możliwości zaskarżenia takiego postanowienia nie oznacza, iż może być ono całkowicie dowolne, albowiem podlegać ono będzie kontroli w toku procesu na etapie wyższej instancji. Chodzi o to, że sąd może uwzględnić wnioski dowodowe uprzednie oddalone przez prokuraturę w postępowaniu przygotowawczym, natomiast w razie gdy to sąd pierwszej instancji oddala wniosek dowodowy to słuszność tej decyzji można podważać w apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji.

Należy mieć również na uwadze zasadę, zgodnie z którą fakt oddalenia danego wniosku dowodowego nie oznacza, iż nie będzie mógł on być uwzględniony w przyszłości (i to nawet przez ten sam organ, który uprzednio wniosek ten oddalił). Jest to naturalną konsekwencją tego, że w miarę jak w sprawie zbierany jest materiał dowodowy i ustalane są okoliczności sprawy, może zaistnieć nowa sytuacja, w której zachodzi konieczność przeprowadzenie dowodu uprzednio zbytecznego.

W odniesieniu do przyczyn oddalenia wniosku dowodowego, należy wskazać iż przepis art. 170 Kodeksu postępowania karnego przewiduje 5 przesłanek uzasadniających taką decyzję organu prowadzącego postępowanie:

1) przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne
2) okoliczność, która ma być udowodniona nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniami wnioskodawcy
3) dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności
4) dowodu nie da się przeprowadzić
5) wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedopuszczalność przeprowadzenia dowodu

REKLAMA

Wskazany powyżej katalog przyczyn jest zamknięty. W odniesieniu do pierwszej przesłanki oddalenia wniosku dowodowego, tj. niedopuszczalność przeprowadzenia danego dowodu wskazać należy iż istnieją w procedurze karnej tzw. zakazy dowodowe. Wskazane zakazy mogą być bezwzględne (tj. tego typu, iż nigdy nie mogą być przeprowadzone dane dowody) lub względne (aby dowód mógł być przeprowadzony muszą zaistnieć pewne szczególne przesłanki. Przepisy procedury karnej określają i wskazują jakie obowiązują zakazy dowodowe.

Przykładowo zakazem dowodowym bezwzględnym jest zakaz przesłuchania obrońcy co do faktów o jakich dowiedział się prowadząc sprawę lub udzielając poradę oraz zakaz przesłuchania duchownego na okoliczność faktów, o których dowiedział się udzielając spowiedzi (tajemnica spowiedzi). Wśród zakazów względnych znajduje się tajemnica państwowa, służbowa, które wiążą daną osobę, chyba że zostanie z niej zwolniona przez odpowiedni podmiot.

Zobacz również: Jak napisać wniosek dowodowy

Okoliczność która nie ma znaczenia

W odniesieniu do przesłanki drugiej, wskazać należy iż wniosek dowodowy można oddalić z 2 przyczyn: tego, iż okoliczność nie ma znaczenia dla okoliczności sprawy oraz, iż okoliczność jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy. Należy wskazać, iż istnieje reguła nakazująca nie oceniać znaczenia dowodu przed jego przeprowadzeniem (tzw. zakaz antycypacji dowodu), stąd też oddalenie wniosku dowodowego na tej podstawie, iż okoliczność nie ma znaczenia dla sprawy może nastąpić wyjątkowo, w sytuacji oczywistości tej sytuacji. Z kolei brak konieczności przeprowadzania dowodów na okoliczność już udowodnioną ma sprzyjać ekonomice i szybkości procesu karnego.

Dowód jest nieprzydatny

W odniesieniu do trzeciej przesłanki oddalenia wniosku dowodowego, należy wskazać iż jego ustanowienie przez ustawodawcę również spowodowane było chęcią zapobieżenia przewlekłości procesu i zapewnieniu mu dynamicznego charakteru. Chodzi o naturalną i logiczną zasadę, w myśl której jeśli za pomocą danego dowodu nie da się udowodnić tezy proponowanej przez wnioskodawcę, to jego przeprowadzanie nie ma sensu. Należy wskazać jednak, iż organy stosując tę regułę zobowiązane są zachować szczególną ostrożność, w tym znaczeniu iż muszą ocenić czy dany dowód może być przydatny do stwierdzenia innych okoliczności w procesie (wówczas sąd na te okoliczności może go dopuścić z urzędu). Dodatkowo należy wskazać, iż zgodnie o orzecznictwem Sądu Najwyższego nie powinno się stosować tej przesłanki w odniesieniu do dowodów mających wykazać alibi oskarżonego, gdyż naruszać to może jego prawo do obrony (tak wyrok SN z dnia 4 lutego 2003 r., V KK 88/02, niepubl.)

Dowodu nie da się przeprowadzić

W odniesieniu do przesłanki czwartej należy wskazać, iż przesłanka braku możliwości przeprowadzenia danego dowodu dotyczy sytuacji, gdy nie jest to faktycznie (fizycznie) możliwe. Przykładowo nie jest możliwe przesłuchanie świadka, który nie żyje albo przeprowadzenie dowodu z nagrania monitoringu danego pomieszczenia w sytuacji, w której taśma z nagraniem jest uszkodzona.

Wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania

W odniesieniu do piątej przesłanki oddalenia wniosku dowodowego (dotyczącej konieczności zapobiegania przewlekłości procesu) należy wskazać, iż jest to przesłanka budząca najwięcej kontrowersji. Wynika to z faktu, iż sąd podejmując decyzję o oddaleniu danego wniosku dowodowego de facto dokonuje tym samym jego oceny, bo wskazuje iż nie przyniesie on dla procesu nic oprócz jego niepotrzebnego przedłużenia.

Można jednakże wyobrazić sobie sytuacje życiowe, w których skorzystanie z wskazanej przesłanki zabezpieczy proces przed jego sztucznym wydłużeniem. Przykładowo można sobie wyobrazić sytuację, w której w przypadku zaistniałego na drodze wypadku samochodowego oskarżony (w podeszłym wieku) zgłosiłby wniosek o ustalenie statystyki wypadków drogowych w kraju pod kątem ustalenia wieku sprawców próbując tym samym wykazać, iż generalnie winę ponosi młody wiekiem pokrzywdzony bo zasadą generalną jest, iż młodzi ludzie jako niedoświadczeni kierowcy powodują więcej wypadków.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

REKLAMA

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Ruszył nabór wniosków o 1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. [dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.]

Fundacja „Szansa dla Gmin” – jako jeden z organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci rolników dofinansowanego ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – ogłosiła właśnie nabór wniosków na zimowiska dla dzieci, które odbędą się w 2025 r. Każdy z ich uczestników kolonii zimowych organizowanych przez Fundację, może otrzymać aż 1000 zł dofinansowania. 

REKLAMA