Jak napisać wniosek dowodowy?
REKLAMA
REKLAMA
Złożenie wniosku dowodowego
REKLAMA
Postępowanie dowodowe ma kluczowe znaczenie dla kwestii rozstrzygnięcia odpowiedzialności karnej oskarżonego (bądź ustalenia w postępowaniu przygotowawczym, iż dana osoba powinna być w ogóle oskarżona). Należy wskazać, iż dowody można przeprowadzać na podstawie autonomicznej decyzji sądu (jest to tzw. dowód przeprowadzany z urzędu) lub na wniosek strony. Wskazany wniosek może być ustny lub pisemny. Wniosek może być złożony ustnie jeśli jest składany bezpośrednio przed organem (w toku rozprawy, w toku przesłuchania w prokuraturze) i wówczas jest umieszczany w protokole. Jego złożenie nie wydaje się być problematyczne, w przeciwieństwie do tego, jak napisać prawidłowy pisemny wniosek dowodowy.
Jak napisać wniosek dowodowy?
REKLAMA
Konstrukcja wniosku dowodowego (wbrew pozorom) nie jest złożona. Ważne jest to, iż nie ma formalnego wymogu podawania podstawy prawnej zgłaszanych wniosków. Aby napisać prawidłowy wniosek dowodowy wystarczy przestrzegać kilku prostych ustalonych reguł. Pismo to musi zawierać dwa rodzaje elementów, które można umownie podzielić na „formalne” i „merytoryczne”.
W zakresie wymogów formalnych wniosku dowodowego, należy wskazać iż są one takie same jak wymogi dla każdego innego pisma procesowego (ustanawia je art. 119 Kodeksu postępowania karnego). Oznacza to, iż w takim piśmie muszą znaleźć się następujące elementy:
- oznaczenie organu do którego wnoszony jest wniosek
- oznaczenie strony, czyli osoby wnoszącej dany wniosek (wraz z podaniem jej adresu)
- oznaczenie sygnatury sprawy
- podpis i data wnoszącego wniosek
W aspekcie elementów merytorycznych wniosku dowodowego pismo musi zawierać precyzyjne oznaczenie dowodu, który ma być przeprowadzony oraz podawać na jaką okoliczność dowód ma być przeprowadzony (czyli innymi słowy – co może ten dowód wykazać).
W zakresie kwestii oznaczenia dowodu należy wskazać, iż w przypadku wniosku o przesłuchanie danej osoby niezbędne jest podanie jej imienia i nazwiska oraz adresu tej osoby. Wyjątkowo w razie niemożności podania adresu tej można podać inne dane umożliwiające zlokalizowanie tej osoby (np. Andrzej Andrzejewski, prezes firmy X z siedzibą w Y).
Zobacz również serwis: Kodeks karny
Sentencja wniosku dowodowego:
REKLAMA
Wnoszę o przesłuchanie w charakterze świadka mojego sąsiada Andrzeja K. (ul. Mała 1/2, 00-000 Warszawa) na okoliczność tego, iż jako barman w klubie XXX pracował tam w dniu bójki (13.03.2010) i potrafi odtworzyć jej przebieg, w szczególności zaś wskazać kto ją zaczął i kto wybił szyby w lokalu.
Należy wskazać, iż w przypadku składanego wniosku o przeprowadzenie dowodu z treści określonego dokumentu należy precyzyjnie wskazać ten dokument (data dokumentu, sygnatura jeśli jest) i jak najdokładniej spróbować określić jego położenie. Można naturalnie załączyć dokument do wniosku dowodowego. Z formalnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań aby załączyć kserokopię danego dokumentu lub poświadczoną notarialnie kopię dokumentu (zachowując oryginał). Jeżeli zaistnieje taka potrzeba procesowa organ wezwie stronę do okazania oryginału lub zdobędzie oryginalny dokument samodzielnie (np. zwracając się o jego nadesłanie do danego urzędu)
Zobacz: Wszystko o postępowaniu dowodowym
W przypadku składania wniosku o powołanie biegłego wskazane jest zaznaczenie jakiej specjalności ma to być biegły i podanie okoliczności które ma on poddać analizie. Dopuszczalne jest również sformułowanie propozycji gotowych pytań, które organ procesowy uznając za trafne może oznaczyć jako główny przedmiot opracowania biegłego lub fragment tego opracowania (w tym znaczeniu, iż sąd może zadać również zadać biegłemu kilka własnych pytań).
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat