Przywrócenie terminu w postępowaniu karnym

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Przywrócenie terminu w postępowaniu karnym/fot. Fotolia
Wiele terminów obecnych w postępowaniu karnym to tzw. terminy zawite. Czynność podjęta po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna. Jednakże w sytuacji, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od strony, może ona starać się o przywrócenie terminu zawitego do dokonania danej czynności. O czym należy pamiętać przywracając termin w postępowaniu karnym?

Duża część czynności procesowych występujących w postępowaniu karnym obarczona jest obowiązkiem ich dokonania w określonym w ustawie terminie zawitym. Istotą terminów zawitych jest to, że czynność podjęta po upływie tego terminu jest bezskuteczna albo jego niedotrzymanie skutkuje niemożnością dokonania tej czynności po tym terminie. Kodeks postępowania karnego (k.p.k.) stanowi, że zawite są terminy do wnoszenia środków zaskarżenia (np. termin do wniesienia apelacji, zażalenia) oraz inne terminy, które ustawa określa jako zawite (np. 7-dniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku).

Romuald Spóźnialski, w wyroku sądu I instancji, został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności za kradzież samochodu. W dniu 1 lutego 2018 r. skutecznie doręczono mu wyrok wraz z uzasadnieniem. Spóźnialski Romuald złożył apelację od wyroku sądu I instancji dopiero w dniu 20 lutego 2018 r., a więc już po terminie przewidzianym na złożenie apelacji (14 dni od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem). W związku, z tym, że w tym przypadku nie zaszły przesłanki niezbędne do przywrócenia terminu, apelacja Romualda została złożona bezskutecznie.  

Zasady obliczania terminów

Zgodnie z art. 123 k.p.k. do biegu terminów nie wlicza się dnia, od którego liczy się dany termin. Jeżeli termin jest oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach, koniec terminu przypada na ten dzień tygodnia lub miesiąca, który odpowiada początkowi terminu; jeżeli w danym miesiącu nie ma takiego dnia, koniec terminu przypada na ostatni dzień tego miesiąca. Ponadto, gdy koniec terminu przypada na dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia.

Warto pamiętać o tym, że termin zostanie zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostanie nadane np. w placówce pocztowej. Jest to pomocne zwłaszcza w ostatnim możliwym dniu na dokonanie danej czynności – wystarczy wówczas nadać pismo w placówce pocztowej i czynność będzie ważna.

Jeżeli na skutek pomyłki pismo zostanie wniesione do niewłaściwego sądu, prokuratora, organu Policji albo innego organu postępowania przygotowawczego, będzie się je uważać za wniesione z zachowaniem terminu.

Jeżeli warunkiem skuteczności czynności procesowej jest jej dokonanie przez obrońcę lub pełnomocnika, termin do jej dokonania ulega zawieszeniu dla strony postępowania na czas rozpoznania wniosku o przyznanie pomocy prawnej w tym zakresie. W wypadku wyznaczenia obrońcy lub pełnomocnika z urzędu termin do dokonania czynności przez wyznaczonego przedstawiciela procesowego rozpoczyna bieg od daty doręczenia mu postanowienia lub zarządzenia o tym wyznaczeniu.

Warunki przywrócenia terminu

W przypadku niedochowania terminu zawitego do dokonania czynności istnieje możliwość jego przywrócenia. Jest to możliwe w sytuacji, gdy niedochowanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od strony (lub innej osoby) – przykładowo strona mogła ciężko zachorować i przebywać w szpitalu w czasie, w którym powinna dokonać określonej czynności.


Na złożenie wniosku o przywrócenie terminu strona (oraz inna osoba) ma 7 dni począwszy od dnia ustania przeszkody. Dodatkowo, wraz ze zgłoszeniem wniosku o przywrócenie terminu, osoba zobowiązana jest do dokonania uchybionej czynności – tak więc składając np. wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku, należy również złożyć rzeczony wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku.

O przywróceniu terminu orzeka organ, przed którym należało dokonać czynności. W razie decyzji odmownej istnieje możliwość by złożyć zażalenie.

Należy zaznaczyć, że złożenie wniosku o przywrócenie terminu ,,samo z siebie’’ nie wstrzymuje wykonania orzeczenia. Organ, do którego wniosek zgłoszono lub organ, w którego kompetencji jest rozpoznanie środka zaskarżenia (np. sąd wyższej instancji – sąd apelacyjny) może wstrzymać wykonanie orzeczenia.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1987 z późn. zm.)

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...