Pisma procesowe
REKLAMA
REKLAMA
Pismo procesowe musi spełniać wymogi formalne. Tylko spełniające te wymogi pismo wywołuje skutki prawne.
REKLAMA
Co musi zawierać pismo?
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego pismo procesowe musi określać:
oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,
oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,
treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
datę i podpis składającego pismo.
W toku postępowania karnego pisma wnosi się bądź do sądu bądź to do prokuratury. Pisma są kierowane do prokuratury najczęściej w postępowaniu przygotowawczym. Wtedy to prokurator jest „gospodarzem postępowania”. Wydaje zarządzenia i postanowienia, zabezpiecza dowody, wzywa na przesłuchanie. Do sądu pisma kierowane są w dalszym etapie postępowania. Dlatego też jako organ należy podać albo prokuraturę prowadzącą dochodzenie albo sąd przed którym toczy się postępowanie. Bardzo często jednak prokurator powierza prowadzenie postępowania przygotowawczego Policji. Wtedy pisma należy kierować nie do prokuratora ale do Komendy Policji.
Zobacz: Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?
Każda sprawa, czy to na etapie postępowania przygotowawczego czy sądowego, ma swoją sygnaturę. Sygnatura to ciąg znaków, liter oraz cyfr. Sygnatura nadawana jest przez organ prowadzący sprawę i pomaga mu na ustalenie rodzaju sprawy. Gdy organ nada już sygnaturę wtedy należy podawać ją w pismach.
W piśmie należy również zaznaczyć kto je wnosi. Podać adres wnoszącego oraz jego rolę w procesie.
W dalszej części należy określić treść wniosku oraz go uzasadnić. Na koniec natomiast opatrzyć pismo datą oraz podpisem składającego.
Braki formalne
Jeżeli pismo nie zawiera, któregoś z wyżej opisanych punktów wtedy mówi się że zawiera ono braki formalne. W takiej sytuacji organ wzywa wnoszącego do uzupełnienia braków. Uzupełnienie braków następuje w drodze innego pisma. W piśmie tym należy podać informacje, których nie podało się we wcześniejszym piśmie. Termin na usunięcie braków wynosi 7 dni. Jeżeli braki zostaną w tym terminie usunięte pismo wywołuje skutki od dnia wniesienia.
Zobacz serwis: Więziennictwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat