Tymczasowe aresztowanie
REKLAMA
REKLAMA
Areszt tymczasowy nie jest stosowany do każdego kto popełnił przestępstwo. Tymczasowe aresztowanie jest to jeden ze środków zapobiegawczych. Stosuje się go subsydiarnie a więc w ostateczności. W wypadkach gdy tych samych celów nie można osiągnąć za pomocą innych środków zapobiegawczych.
REKLAMA
Środki zapobiegawcze stosuje się w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo w celu zapobieżenia dokonaniu innego ciężkiego przestępstwa. Dodatkowo aby zastosować tymczasowy areszt musi zachodzić uzasadniona:
- obawa ucieczki lub ukrywania się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu,
- obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.
Zobacz: Kiedy można orzec grzywnę?
Tak więc jeżeli nie ma zagrożeń dla postępowania stosowanie jakichkolwiek środków zabezpieczających.
Jeżeli zatem współpracuje Pan z Policją stawia się na każde ich wezwanie, składa wyjaśnienia, zwrócił ukradzione radio wtedy nie ma podstaw do stosowania tymczasowego aresztowania.
Zobacz serwis: Więziennictwo
Musi Pan jednak pamiętać, że oprócz tymczasowego aresztowania może być wobec Pana zastosowany inny środek zapobiegawczy. Zalicz się do nich: oddanie pod dozór Policji, poręczenie majątkowe, poręczenie osoby lub instytucji, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu.
Podstawa prawna: Rozdział 28 kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat