Obrońca w sprawie karnej
REKLAMA
REKLAMA
Obrońcami w sprawach karnych mogą być wyłącznie adwokaci. Wynika to wprost z art. 82 kodeksu postępowania karnego. Stanowi on mianowicie, że obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Wynika z tego jednoznacznie, że obrońcą nie może być ani radca prawny ani tym bardziej prawnik (absolwent prawa).
REKLAMA
Dla porządku należy podać, że podmioty inne niż oskarżony (pokrzywdzony, interwenient, powód cywilny) mogą ustanowić pełnomocnika. Pełnomocnikiem co do zasady musi być adwokat. Jednak osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa państwowe mogą być reprezentowane przez radcę prawnego.
Zobacz: Kiedy można stosować przedterminowe warunkowe zwolnienie?
W żadnym jednak wypadku pełnomocnikiem a tym bardziej obrońcą nie może być prawnik. Zakończenie spraw cywilnych ma bardzo duże znaczenie dla oskarżonego. Dlatego też ustawodawca w interesie tych osób upoważnił jedynie adwokatów do ich reprezentowania. Adwokatem może być jedynie osoba, która ukończyła studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra a następnie ukończył aplikację i zdał egzamin końcowy. Tak więc jest to osoba, która posiada zarówno dużą wiedzę prawniczą jak i ma doświadczenie w prowadzeniu spraw. Oskarżonemu gwarantuje to, że jego interesy będę należycie reprezentowane.
Zobacz serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat