REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinno przebiegać przeszukanie?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6.
Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.

Następnie niezbędne jest wezwanie obecnych w pomieszczeniu osób do dobrowolnego wydania rzeczy rzeczy pochodzących z przestępstwa wskazując o jakie rzeczy chodzi .

REKLAMA

Często takie wezwanie ma charakter ogólny i wzywa się po prostu do wydania rzeczy pochodzących z przestępstwa.

Wydanie przedmiotów

W przypadku wydania tych przedmiotów prowadzący czynność przeszukania podejmuje decyzję czy przeszukanie będzie kontynuowane czy też zakończone spisaniem protokołu. Zazwyczaj po dobrowolnym wydaniu rzeczy przeszukanie jest kontynuowane, zdarza się bowiem często ,że wiedza organów przeszukujących o skali przestępstwa jest niepełna , a przeprowadzenie mimo dobrowolnego wydania rzeczy przeszukania prowadzi do ujawnienia dalszych dowodów przestępstwa. Obrazowo ujmując w sytuacji podejrzenia handlu narkotykami , po dobrowolnym wydaniu przez sprawcę torebki z 1 gramem amfetaminy niezasadne byłoby zaprzestanie dalszego przeszukania, które mogłoby doprowadzić znacznie większej ilości narkotyku.

Przeszukanie w porze nocnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6 jednak jeżeli istnieje ryzyko, że zostaną zatarte ślady przestępstwa wówczas z pewnością żaden organ zobowiązany do przeprowadzenia przeszukania nie będzie zwlekał z wykonaniem tej czynności.

Zobacz: Czym różni się zbrodnia od występku?

Systematyka przeszukania

W toku przeszukania obszar czynności zazwyczaj dzieli się na segmenty , które są przeszukiwane jednocześnie przez wyznaczonych funkcjonariuszy.

Poszukiwanie przedmiotów rozpoczyna się od sprawdzenia miejsc gdzie zazwyczaj przedmioty te są przechowywane, przy czym oczywiście jeśli przedmioty są dużych gabarytów bezprzedmiotowe jest przeszukiwanie małych skrytek.

Przeszukujący mają obowiązek sprawdzenia również miejsc w których poszukiwane przedmioty mogły zostać ukryte w ostatniej chwili np. tuż przed rozpoczęciem przeszukania.

Protokół

Wszystkie ujawnione w trakcie przeszukania przedmioty, które mogą mieć znaczenie dla toczącego się postępowania winny być zatrzymane i wyszczególnione w protokole przeszukania i zatrzymania rzeczy. Protokół podpisują przeprowadzający przeszukanie oraz osoba przybrana do przeszukania.

Jeśli przeszukanie jest dokonywane bez nakazu prokuratora (sądu), w protokole należy domagać się doręczenia postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia przeszukania.

Co podlega zatrzymaniu?

Zatrzymaniu podlegają rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody. Zatrzymanie wymienionych rzeczy może nastąpić bez względu na to czyją są one własnością i u kogo dana rzecz się znajduje.

Zobacz: Jaka kara grozi za usiłowanie popełnienia przestępstwa?

Przybranie osoby

REKLAMA

Osobą przybraną do przeszukania może być osoba zupełnie postronna, której celem jest czuwanie aby przeszukanie było prowadzone z zachowaniem zasady umiaru , a ponadto osoba ta winna czuwać aby przeprowadzający przeszukanie nie zabierali i nie niszczyli żadnych przedmiotów.

Osoba przybrana do przeszukania służy również wykluczeniu możliwości zarzucenia przeprowadzającym przeszukanie podrzucenia przedmiotów przestępstwa (np. narkotyków), bądź dokonania kradzieży na miejscu czynności.

Przeszukanie osoby

Przeszukanie osoby wymaga spisania protokołu z czynności i zazwyczaj sprowadza się do sprawdzenia ubrania danej osoby, po jej wylegitymowaniu.

Możliwe jest również zarządzanie rozebrania się przez osobę przeszukiwaną , sprawdzenie jam jej ciała np. ust, odbytu gdzie często poszukiwane przedmioty są ukrywane. Przeszukania osoby i odzieży na niej należy dokonywać w miarę możności za pośrednictwem osoby tej samej płci.

Na postanowienie dotyczące przeszukania i zatrzymania rzeczy oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone.

Zobacz serwis: Prawo karne

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA