REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinno przebiegać przeszukanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6.
Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.

Następnie niezbędne jest wezwanie obecnych w pomieszczeniu osób do dobrowolnego wydania rzeczy rzeczy pochodzących z przestępstwa wskazując o jakie rzeczy chodzi .

REKLAMA

Często takie wezwanie ma charakter ogólny i wzywa się po prostu do wydania rzeczy pochodzących z przestępstwa.

Wydanie przedmiotów

W przypadku wydania tych przedmiotów prowadzący czynność przeszukania podejmuje decyzję czy przeszukanie będzie kontynuowane czy też zakończone spisaniem protokołu. Zazwyczaj po dobrowolnym wydaniu rzeczy przeszukanie jest kontynuowane, zdarza się bowiem często ,że wiedza organów przeszukujących o skali przestępstwa jest niepełna , a przeprowadzenie mimo dobrowolnego wydania rzeczy przeszukania prowadzi do ujawnienia dalszych dowodów przestępstwa. Obrazowo ujmując w sytuacji podejrzenia handlu narkotykami , po dobrowolnym wydaniu przez sprawcę torebki z 1 gramem amfetaminy niezasadne byłoby zaprzestanie dalszego przeszukania, które mogłoby doprowadzić znacznie większej ilości narkotyku.

Przeszukanie w porze nocnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6 jednak jeżeli istnieje ryzyko, że zostaną zatarte ślady przestępstwa wówczas z pewnością żaden organ zobowiązany do przeprowadzenia przeszukania nie będzie zwlekał z wykonaniem tej czynności.

Zobacz: Czym różni się zbrodnia od występku?

Systematyka przeszukania

W toku przeszukania obszar czynności zazwyczaj dzieli się na segmenty , które są przeszukiwane jednocześnie przez wyznaczonych funkcjonariuszy.

Poszukiwanie przedmiotów rozpoczyna się od sprawdzenia miejsc gdzie zazwyczaj przedmioty te są przechowywane, przy czym oczywiście jeśli przedmioty są dużych gabarytów bezprzedmiotowe jest przeszukiwanie małych skrytek.

Przeszukujący mają obowiązek sprawdzenia również miejsc w których poszukiwane przedmioty mogły zostać ukryte w ostatniej chwili np. tuż przed rozpoczęciem przeszukania.

Protokół

Wszystkie ujawnione w trakcie przeszukania przedmioty, które mogą mieć znaczenie dla toczącego się postępowania winny być zatrzymane i wyszczególnione w protokole przeszukania i zatrzymania rzeczy. Protokół podpisują przeprowadzający przeszukanie oraz osoba przybrana do przeszukania.

Jeśli przeszukanie jest dokonywane bez nakazu prokuratora (sądu), w protokole należy domagać się doręczenia postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia przeszukania.

Co podlega zatrzymaniu?

Zatrzymaniu podlegają rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody. Zatrzymanie wymienionych rzeczy może nastąpić bez względu na to czyją są one własnością i u kogo dana rzecz się znajduje.

Zobacz: Jaka kara grozi za usiłowanie popełnienia przestępstwa?

Przybranie osoby

REKLAMA

Osobą przybraną do przeszukania może być osoba zupełnie postronna, której celem jest czuwanie aby przeszukanie było prowadzone z zachowaniem zasady umiaru , a ponadto osoba ta winna czuwać aby przeprowadzający przeszukanie nie zabierali i nie niszczyli żadnych przedmiotów.

Osoba przybrana do przeszukania służy również wykluczeniu możliwości zarzucenia przeprowadzającym przeszukanie podrzucenia przedmiotów przestępstwa (np. narkotyków), bądź dokonania kradzieży na miejscu czynności.

Przeszukanie osoby

Przeszukanie osoby wymaga spisania protokołu z czynności i zazwyczaj sprowadza się do sprawdzenia ubrania danej osoby, po jej wylegitymowaniu.

Możliwe jest również zarządzanie rozebrania się przez osobę przeszukiwaną , sprawdzenie jam jej ciała np. ust, odbytu gdzie często poszukiwane przedmioty są ukrywane. Przeszukania osoby i odzieży na niej należy dokonywać w miarę możności za pośrednictwem osoby tej samej płci.

Na postanowienie dotyczące przeszukania i zatrzymania rzeczy oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone.

Zobacz serwis: Prawo karne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
„Dzieciom wstęp wzbroniony” – ogłosiła jedna z publicznych pływalni. Czy w przestrzeni publicznej można ustanawiać „strefy wolne od dzieci”? Zapadła ważna decyzja

Ustanawianie „stref wolnych od dzieci” to niechlubny trend ostatnich lat, popularny zwłaszcza w branży turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej, który postanowiła uskutecznić również łódzka pływalnia publiczna, tym samym – ograniczając dzieciom możliwość korzystania z miejskiej infrastruktury rekreacyjnej (tylko dlatego, że są dziećmi, a zatem – nie spełniają określonego kryterium wiekowego). Sprawą niezwłocznie zajęła się Rzeczniczka Praw Dziecka.

Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. i 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. i 2026 r.: Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo można pobierać świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Jest już nowa ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy, z podpisem Prezydenta [50 000 zł za nielegalne zatrudnianie i inne kolosalne zmiany]

Ostatnio jest wiele zmian w obszarze prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Nie chodzi tylko o nową ustawę o rynku pracy ale też wprowadzenie dużych kar za nielegalne powierzenie pracy, bo w wysokości aż 50 000 zł. To już kolejna ustawa z podpisem Prezydenta RP w kwietniu 2025 r.

Nie trzeba być niezdolnym do pracy, żeby otrzymać tę rentę z ZUS

Utrata możliwości pracy w dotychczasowym zawodzie nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Gdy zdrowie nie pozwala kontynuować pracy w wyuczonym fachu – na skutek choroby, urazu czy wypadku – warto wiedzieć, że istnieje forma wsparcia, która może pomóc stanąć na nogi. To renta szkoleniowa – świadczenie przeznaczone dla osób, które nie są całkowicie niezdolne do pracy, ale wymagają przekwalifikowania. Dzięki niej można spokojnie przygotować się do nowej roli zawodowej i zdobyć niezbędne kwalifikacje, by nadal być aktywnym na rynku pracy.

REKLAMA

Rewolucja w sądach: Cyfrowy Sąd i Digitalny Asystent Sędziego. Czy sztuczna inteligencja może decydować o sprawiedliwości w sprawach frankowiczów?

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w sądownictwie, a konkretnie w zakresie delegowania sędziów. Jednocześnie w Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się rozmowy i prace nad rewolucją w sądach. W założeniu ma być wprowadzony Cyfrowy Sąd i Digitalny Asystent Sędziego. Czy rzeczywiście sztuczna inteligencja może decydować o sprawiedliwości? MS podkreśla: "Naszym celem jest to, żebyśmy przeszli z doręczania wszystkiego w formie papierowej, do sytuacji, kiedy możemy skorzystać z usług wymiaru sprawiedliwości, za pomocą komputera czy telefonu komórkowego"

Nieodpłatna pomoc prawna - Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy

15 kwietnia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. W latach 2026–2035 rząd przeznaczy łącznie 1,2 miliarda złotych na finansowanie nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawne.

Wielka zmiana w zwolnieniach lekarskich. Ta rewolucja w L4 wywróci pracę na etacie milionom Polaków

W określonych przypadkach będzie można pracować, wyjść z domu, żeby zrobić zakupy, a nawet wyjechać za granicę. Tak będzie wyglądać chorowanie po nowemu na L4. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szykuje prawdziwą rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Skąd te radykalne zmiany? W opinii ministerstwa niektóre przepisy regulujące kwestię L4 są niedostosowane do obecnych potrzeb.

Wyrok TK: Emeryci nie wiedzieli, że ZUS pomniejszy ich emeryturę. Bali się utraty pracy. Bez przeliczenia

Niekorzystnie rozliczana przez ZUS emerytura wcześniejsza. Dlaczego ją wybierano w 2005 r., 2010 r. 2015 r.? Z dwóch powodów. Pierwszy, to brak wiedzy o tym, ze za świadczenia z tej emerytury zapłaci "karę" w postaci obniżenia emerytury zasadniczej. Jest to "kara" dożywotnia. Miesiąc w miesiąc jest wypłacana niższa emerytura (pracownicy ZUS nie przekazali o tym informacji czytelnikowi, który nie był biegły w przepisach emerytalnych). Jest jednak druga przyczyna przejścia na wcześniejszą emeryturę. To zapowiedź zwolnienia z pracy. Tak wynika z przykładowego listu czytelnika.

REKLAMA

Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

REKLAMA