Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
rozwiń więcej
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania. /Fot. Fotolia
Jeżeli zostałeś zatrzymany za prowadzenie pod wpływem alkoholu, policja zapewne zaproponuje Ci przyznanie się do winy i wyrażenie zgody na skazanie bez przeprowadzania rozprawy. Policjanci zaproponują też określoną karę i okres na jaki stracisz prawo jazdy, sugerując iż takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze – nic bardziej błędnego.

Praktyka wskazuje, iż sprawcy przestępstwa z art. 178a k.k. najczęściej skazywani są w ramach procedury tzw. skazania bez przeprowadzenia rozprawy, powszechnie nazywanej dobrowolnym poddaniem się karze.

Policja nakłaniając do poddania się karze, nigdy nie informuje iż postępowanie karne nie musi automatycznie zakończyć się skazaniem. Ponieważ kierujący w stanie nietrzeźwości to najczęściej osoby, które po raz pierwszy w życiu weszły w konflikt z prawem, warto rozważać kwestię warunkowego umorzenia postępowania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kiedy mam szansę na warunkowe umorzenie postępowania?

- Przede wszystkim musisz być osobą niekaraną za przestępstwo umyślne. Dużo łatwiej będzie Ci uzyskać warunkowe umorzenie,  jeżeli stężenie alkoholu we krwi nie jest znaczne tzn. waha się w okolicach 1 promila. Istotne są również Twoje właściwości i warunki osobiste a także dotychczasowy sposób życia, pozwalający przypuszczać iż pomimo umorzenia postępowania będziesz przestrzegał porządku prawnego. Przy wykazaniu iż wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, pomocne będą takie kwestie jak np. niskie natężenie ruchu w chwili zatrzymania, mało uczęszczana okolica, fakt iż w samochodzie znajdowałeś się sam.

Wnioskując o warunkowe umorzenie postępowania możesz również starać się aby sąd nie orzekł w stosunku do Ciebie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Jak i kiedy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?

-Wniosek taki powinieneś złożyć już na etapie postępowania przygotowawczego. Sugerujemy aby sporządzić go w formie pisemnej, bowiem łatwiej jest przedstawić wszelkie okoliczności przemawiające za zastosowaniem wobec Ciebie instytucji warunkowego umorzenia.  Praktyka pokazuje jednak, iż prokuratura niechętnie przychyla się do takiego wniosku, kierując do sądu akt oskarżenia. Dlatego też po otrzymaniu informacji iż w Twojej sprawie przesłany został akt oskarżenia, należy niezwłocznie ponowić wniosek o warunkowe umorzenie, przesyłając go bezpośrednio do sądu.

Nasza rada: do wniosku dołącz dokumenty w postaci zaświadczenia z pracy, uczelni, dokumentację medyczną czy dokumenty potwierdzające fakt, iż jesteś osobą czynnie działającą społecznie.

W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca pozostaje osobą niekaraną. Należy pamiętać, że skazanie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na życie osobiste i zawodowe. Dlatego też warunkowe umorzenie jest rozwiązaniem korzystnym szczególnie dla osób którym skazanie za przestępstwo umyślne spowodowałoby niewspółmiernie krzywdzące do stopnia winy konsekwencje w postaci np. utraty pracy.

Co jeśli złożyłem już wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy?

- Wniosek taki można cofnąć. Cofnięty wniosek możesz złożyć również na późniejszym etapie postępowania.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...