Ekspertyza kryminalistyczna z zakresu pisma ręcznego

Adwokat Michał Jaszewski
rozwiń więcej
Do wykonania ekspertyzy niezbędne jest przekazanie biegłemu oryginału dokumentu.
Opinia biegłego z zakresu pisma ręcznego stanowi często w praktyce prokuratorskiej i sądowej podstawę rozstrzygnięcia o odpowiedzialności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, a także może mieć znaczenie kluczowe do oceny zaistnienia znamion przestępstwa oszustwa (art. 286 kodeksu karnego) zwłaszcza, jeśli przy zawieraniu np. umowy kredytowej przedłożono podrobione lub przerobione dokumenty.

Przedmiot ekspertyzy

Przedmiotem ekspertyzy z zakresu pisma ręcznego jest dokument definiowany w ujęciu prawnym dla procesu karnego jako każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym związane jest określone prawo albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego albo okoliczności mającej znaczenie prawne (art. 115 par 14 kodeksu karnego).

Przy badaniu dokumentów ustala się w szczególności:

  • czy pismo ręczne jest autentyczne, czy zostało podrobione lub przerobione;
  • czy zakwestionowany podpis jest autentyczny, a jeśli nie czy nakreśliła je osoba, od której pobrano wzory pisma;
  • czy dany maszynopis jest autentyczny;
  • czy kwestionowany maszynopis został napisany na konkretnej maszynie do pisania, komputerze;
  • czy kwestionowany dokument został skopiowany, wydrukowany na konkretnym urządzeniu;
  • czy dokument przed rozerwaniem, rozcięciem stanowił jedną całość;
  • jaka była pierwotna treść dokumentu i w jaki sposób została usunięta;
  • jaki jest wiek dokumentu.

Podkreślić jednak należy, iż w praktyce opinii biegłego zasięga się najczęściej w celu ustalenia czy zapisy stanowiące treść wypełnienia dokumentów, podpisy np. na umowie, zaświadczeniu o zatrudnieniu, testamencie są autentyczne.

Zobacz: Na czym polega tymczasowy areszt?

Materiał niezbędny do wykonania ekspertyzy

W celu przeprowadzenia ekspertyzy konieczne jest uzyskanie od osób, których pismo ma być przedmiotem badania wzorów pisma ręcznego. Materiał ten porównywany będzie przez biegłego z zapisami czy podpisami na dokumencie będącym przedmiotem ekspertyzy.

Z czynności pobrania prób pisma zawsze sporządza się protokół, w którym zamieścić należy nie tylko datę i miejsce wykonania czynności, dane personale osoby przeprowadzającej czynność, ale także masę ciała osoby, od której próby są pobierane, informacje w jakiej pozycji pobrano wzory pisma (na siedząco, na stojąco), którą ręką zostały sporządzone, za pomocą jakiego środka piszącego (długopis, pióro).

W języku fachowym pobrane wzory pisma to materiał porównawczy, zaś dokument będący przedmiotem ekspertyzy to materiał dowodowy.

Do złożenia prób pisma ręcznego organ procesowy może wezwać osobę, która w procesie karnym występuje zarówno w charakterze świadka, jak i podejrzanego. Każda z tych osób może bez podania przyczyny odmówić złożenia prób pisma ręcznego, fakt ten należy odnotować w protokole. W takiej sytuacji organ procesowy musi posiłkować się materiałem uzyskany w inny sposób np. zwraca się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania danej osoby o nadesłanie wypełnionych odręcznie wniosków o wydanie dowodu osobistego, wniosków o wydanie prawa jazdy, czy dokumentów z Urzędu Pracy w przypadku osób bezrobotnych.

Do wykonania ekspertyzy niezbędne jest przekazanie biegłemu oryginału dokumentu. Zasadniczo nie wykonuje się opinii na podstawie kserokopii bowiem opinia ta w znacznej większości przepadków nie ma charakteru kategorycznego, jednoznacznego i posiada niewielką wartość dowodową.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...