Jak zostać detektywem?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi detektywistyczne
Każdy detektyw, aby mógł legalnie wykonywać swój zawód musi posiadać licencję. Detektyw wykonując czynności powinien okazać ją na żądanie osoby, której dotyczą prowadzone czynności. Tytułu zawodowego „detektyw” może używać tylko i wyłącznie osoba posiadająca licencję. Podjęcie działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych wymaga uzyskania zezwolenia.
REKLAMA
Jakie uprawnienia posiada detektyw?
Każdy detektyw wykonując swoje zadania bezwzględnie powinien przestrzegać obowiązującego prawa. Jednak działający od lat detektywi niekrępująco stwierdzają, że każda bardziej skomplikowana sprawa, która zostaje im powierzona, nie może zostać rzetelnie wykonana nie łamiąc przy tym prawa. Techniki, których używają detektywi bardzo często nie mieszczą się w ustawie określającej ich uprawnienia. Bardzo często podnosi się, iż ustawa na podstawie której określone są prawa i obowiązku detektywów nie daje możliwości skutecznego działania.
Zobacz: Co grozi za spożywanie alkoholu w pracy?
Kandydat na detektywa
W większości przypadków detektywi to osoby, które już wcześniej trudniły się w pokrewnych zawodach. Najczęściej są to byli policjanci czy inni pracownicy służb mundurowych. Są skuteczni dzięki nawiązanym kontaktom w pracy. Bez specjalistycznej i praktycznej wiedzy ciężko zaistnieć na rynku. Liczy się szybkość działania oraz dostęp do informacji. Dlatego też detektywów na działających na własną rękę wbrew powszedniej opinii nie jest wielu. Najczęściej działają w prężnie rozwijających się agencjach detektywistycznych a ich przedstawicielstwa rozsiane są po terytorium całej Polski.
Jakie sprawy powierzysz detektywowi
Czynności jakimi zajmują się detektywi określone są w ustawie o usługach detektywistycznych. Należą do nich między innymi:
- zbieranie informacji w sprawach cywilnych,
- zbieranie informacji dotyczących majątku, zdolności płatniczych oraz wiarygodności w stosunkach gospodarczych osób i jednostek organizacyjnych,
- zbieranie informacji dotyczących bezprawnego wykorzystywania w działalności gospodarczej nazw handlowych i znaków towarowych, nieuczciwej konkurencji oraz ujawnienia wiadomości stanowiących tajemnicę handlową,
- sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym,
- poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się,
- poszukiwanie mienia,
- zbieranie informacji w sprawie, w której toczy się postępowanie karne, postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe i inne,
- jeśli w toku postępowania można zastosować przepisy prawa karnego.
Jednak nie są to wszystkie usługi, które możemy powierzyć detektywowi. Każda agencja detektywistyczna indywidualnie świadczy różne usługi swoim klientom. Są to między innymi:
- wykrywanie posłuchów,
- zbieranie dowodów,
- poszukiwanie majątku,
- weryfikacja dokumentów,
- ochrona osób i mienia,
- wywiad gospodarczy,
- windykacja,
- poszukiwanie osób.
Każda agencja indywidualnie ocenia czy jest w stanie podjąć się określonego zadania. Nie ma przyjętego cennika usług. Stawka wynagrodzenia zależna jest od stopnia skomplikowania sprawy.
Kto może zostać detektywem
O wydanie licencji może ubiegać się osoba, jeżeli:
- posiada obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz biegłą znajomość języka polskiego,
- ukończyła 21 lat,
- posiada wykształcenie co najmniej średnie,
- ma pełną zdolność do czynności prawnych,
- nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne lub postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe popełnione z winy umyślnej,
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione z winy umyślnej,
- nie została zwolniona dyscyplinarnie z Policji, Straży Granicznej, Urzędu Ochrony Państwa, wojska, prokuratury, sądu lub z innego urzędu administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 5 lat,
- posiada nienaganną opinię wydaną przez komendanta powiatowego (miejskiego) Policji właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania.
Przedsiębiorca jest obowiązany podjąć działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych w terminie 6 miesięcy od daty wydania zezwolenia. W przeciwnym wypadku zezwolenie zostanie odebrane.
Jak zdać egzamin i zdobyć licencję?
Dla osób które ubiegają się o wydanie licencji przeprowadza się egzamin. Obejmuje on zagadnienia z zakresu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów dotyczących Policji, Straży Granicznej, ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, a także z zakresu prawa cywilnego i karnego (materialnego i procesowego), kryminalistyki, kryminologii i wiktymologii oraz psychologii sądowej. Egzamin przeprowadza się co najmniej raz w ciągu 6 miesięcy.
Osoby posiadające licencję są obowiązane poddawać się okresowym badaniom lekarskim i psychologicznym.
Zobacz serwis: Kodeks karny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat