Zarówno przedawnienie karalności jak i przedawnienie wykonania kary oraz zatarcie skazania uregulowane są w kodeksie wykroczeń.
Przedawnienie karalności
Karalność wykroczeń się przedawnia. Oznacza to, że po upływie pewnego czasu (co do zasady 1 rok od chwili popełnienia wykroczenia), nie można ukarać sprawcy za popełnienie wykroczenia.
Grzegorz D. 1.04.2006 r. przekroczył prędkość jadąc swoim samochodem. Policja nie może złożyć wniosku o ukaranie Grzegorza D. po dniu 1.04.2007 r.
Odstąpienie od tej zasady następuje gdy w trakcie roku od popełnienia wykroczenia wszczęto postępowanie. W takim wypadku karalność przedawnia się z upływem lat 2.
Zobacz: Skutki procesowe śmierci pełnomocnika
Grzegorz D. 1.04.2006 r. przekroczył prędkość jadąc swoim samochodem. Policja wszczęła w tej sprawie postępowanie. Wniosek o ukaranie wpłynął do sądu jednak dopiero 10.04.2009 r. W tym przypadku sąd uzna, że karalność czynu się przedawniła.
W razie uchylenia prawomocnego rozstrzygnięcia, przedawnienie biegnie od daty uchylenia rozstrzygnięcia.
Przedawnienie wykonania kary
Instytucja przedawnienia wykonania kary polega na tym, iż wobec skazanego za wykroczenie nie można stosować kar po upływie lat 3 od jej orzeczenia (prawomocnego rozstrzygnięcia). Rozstrzygnięciem tym może być orzeczenie sądu lub mandat.
Za przekroczenie prędkości Grzegorz D. został w dniu 1.04.2006 r. ukarany mandatem karnym. Po dniu 1.04.2009 r. nie będzie można wykonać tej kary, a więc ściągnąć grzywny.
Zatarcie skazania
Ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.
Jeżeli ukarany przed upływem 2 lat od popełnienia wykroczenia, popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie.
Zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem wykonania orzeczonego środka karnego.
Zobacz serwis: Wykroczenia