REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wampir z Zagłębia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Matys
Wampir z Zagłębia został skazany na karę śmierci, którą wykonano.
Wampir z Zagłębia został skazany na karę śmierci, którą wykonano.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawa Wampira z Zagłębia jest jedną z najbardziej ponurych zbrodni w powojennej historii Polski. Co najważniejsze sprawa osądzona prawomocnie nadal budzi wątpliwości.

Wampir po raz pierwszy zaatakował 7 listopada 1964 w Dąbrówce Małej. Jego ofiarą padła Anna Mycek. W ciągu kolejnych 5 i pół roku Wampir zabił 21 kobiet. Sprawcę tych bestialskich morderstw na tle seksualnym ujęto dopiero w 1970 roku. Okazał się nim Zdzisław Marchwicki.

REKLAMA

Panika

Działalność Wampira poruszyła całe Zagłębie. Ofiarami Wampira padały kobiety w różnym wieku (najmłodsza miała 16 lat najstarsza 57). Jednak zachowanie sprawcy zawsze wyglądało tak samo. Śledził on swoje ofiary, zachodził od tyłu i uderzał tępym narzędziem w tył głowy. Następnie kolejnymi razami zabijał ofiarę a następnie dokonywał czynności seksualnych.

Przyśpieszenie

W 1965 roku Milicja Obywatelska powołała specjalna grupę operacyjną, której celem było ujęcie Wampira. Grupa ta miała kryptonim „Anna”.

Długo jednak śledztwo nie przynosiło żadnych skutków. Obszar działań Wampira wynosił 590 km2 a zamieszkiwało go 725 tyś ludzi. Wszystko to powodowało, że sprawcę było bardzo ciężko wykryć.

Przełomem dla sprawy okazało się zabójstwo Jolanty Gierek. Ta 18-letnia dziewczyna była daleką krewną ówczesnego I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Edwarda Gierka. Wydarzenie to spowodowało intensyfikację działań MO, bowiem w tym czasie już Edward Gierek był bardzo znaczącą i wpływową postacią polskiego życia politycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym też czasie ogłoszono niebotyczną nagrodę za wskazanie sprawcy bestialskich morderstw. Wynosiła ona 1 mln złotych.

Zobacz: W jakich warunkach można dokonać ekshumacji?

Ujęcie sprawcy

Wampir po raz ostatni zaatakował w 1970 r. Natomiast śledztwo nie przynosiło nadal żadnych ustaleń. Oczywiście eliminowano kolejne hipotezy oraz sporządzono portret psychologiczny sprawcy jednak do jego ujęcia nie dochodziło.

Zdzisław Marchwicki został aresztowany dopiero w styczniu 1972 r. Jednak śledztwo trwało nadal. W jego wyniku aresztowano dalszych członków rodziny Marchwickich- w tym dwóch braci Zdzisława.

Proces

Proces braci Marchwickich rozpoczęła się 18 września 1974 r. i miał charakter pokazowy. Bardzo wielu ludzi chciało zobaczyć osławionego Wampira. Proces sądowy trwał ponad rok. W jego wyniku Zdzisław Marchwicki został skazany na karę śmierci. Wyrok w tej sprawie wykonano.

Wątpliwości

Bracia Marchwiccy nigdy nie przyznali się do winy. Zdzisława uznano za winnego 14 zabójstw i usiłowanie 6 kolejnych. Natomiast jego bracia Jan i Henryk uznani zostali za winnych zabójstwa ostatniej ofiary Wampira – Jadwigi Kucianki.

Zarówno Zdzisław jak i Jan zostali skazani na karę śmierci. Rada Państwa odmówiła prawa łaski, a wyroki wykonano. Trzeci z braci – Henryk został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Zakład karny opuścił w 1993 roku. O tamtej tej też pory rozpoczął walkę o oczyszczenie dobrego imienia rodziny. Zmarł on jednak w niewyjaśnionych okolicznościach w 1997 r.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.

REKLAMA

Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

REKLAMA

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

REKLAMA