Jakie obowiązki ma kurator wobec skazanego?
REKLAMA
REKLAMA
Kurator ma w obowiązku kontrolowanie zachowań skazanego w okresie próby.
REKLAMA
Może składać wnioski o zmianę okresu próby, o ustanowienie, rozszerzenie lub zmianę obowiązków w okresie próby, o zwolnienie od wykonywania tych obowiązków, albo o oddanie pod dozór lub zwolnienie z dozoru - o ile podopieczny przez dłuższy czas wywiązywał się nienagannie ze swojego obowiązku i prowadził się należycie.
Kurator wśród zadań ma odwiedzanie osób- podopiecznych w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, w tym również w miejscu pracy, zakładach karnych, kontaktowanie się z rodziną podopiecznego i zasięganie ich opinii o skazanym.
Zobacz: Czy zakaz palenia obowiązuje w ogródkach piwnych?
Kurator musi współdziałać z właściwymi stowarzyszaniami, organizacjami i instytucjami w zakresie poprawy warunków bytowych i zdrowotnych, zatrudnienia i szkolenia osób tj. powinien być osoba do której podopieczny zawsze może zgłosić problem i oczekiwać pomocy. Kurator musi pomóc znaleźć pracę, a czasami pofatygować się do opieki społecznej w celu zorganizowania pomocy finansowej.
Kurator musi pomóc rozwiązać skazanemu problemy natury typowo przyziemnej np. finansowej , a dopiero możliwa jest praca nad osobowością i postępowaniem podopiecznego.
Kurator powinien być pośrednikiem pomiędzy skazanym a społeczeństwem, aby umożliwić podopiecznemu godny powrót do normalnego życia w zgodzie z prawem.
Aby tak się stało musi zaistnieć pewien ważny warunek – chęć przyjęcia pomocy przez podopiecznego powiązana z chęcią zmiany swojego życia na lepsze tj. postępowania zgodnego z prawem i zaprzestanie przestępczego postępowania.
Zobacz serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat